archirama.pl

Co zobaczyć w Warszawie. Muzeum Historii Żydów Polskich. Warto zwiedzić niezwykłą architekturę w sercu dawnego getta. Przeczytajcie o historii tego przedsięwzięcia.

Co zobaczyć w Warszawie. Na każdym kroku z stolicy można trafić na niezwykłe miejsca, które warto zobaczyć. Jednym z najnowszych jest architektura Muzeum Historii Żydów Polskich projektu Rainera Mahlamäki. Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie historię całego przedsięwzięcia

Bryła Muzeum Historii Żydów Polskich komponuje się z otoczeniem

Bryła Muzeum Historii Żydów Polskich komponuje się z otoczeniem

Fot: Tomasz Żylski

Co zobaczyć w Warszawie. Wybierając się do stolicy polski warto zobaczyć wiele miejsc. Jednym z najciekawszych jest architektura niedawno otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich projektu Rainera Mahlamäki. Choć główna ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich nadal jest  montowała i dostępna dla zwiedzających będzie dopiero w przyszłym roku już teraz warto zobaczyć tę monumentalną architekturę zlokalizowana na terenie dawnej żydowskiej dzielnicy.

Co zobaczyć w Warszawie: architektura  Muzeum Historii Żydów Polskich jego historia sięga czasów powojennych

Co zobaczyć w Warszawie. Myśl organizacji muzeum położonego na terenach dawnej żydowskiej dzielnicy pojawiła się zaraz po wojnie. Pierwsza koncepcja autorstwa Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego powstała w 1947 roku. Architekci planowali przeznaczyć na ten cel odbudowaną bryłę koszar artylerii konnej, a w miejscu stojącego dzisiaj Muzeum Historii Żydów Polskich, miało znaleźć się centrum Muranowa, które zaprojektował Bohdan Lachert.

Co zobaczyć w Warszawie - pierwotnie muzeum miało powstać w koszarach

Architekci chcieli aby w zaadaptowanych na potrzeby muzeum koszarach znalazło się miejsce upamiętniające takie wydarzenia jak powstanie w getcie, czy muzeum martyrologii. Głównym elementem założenia miał być plac Młodzieży z rotunda po jednej stronie i wysoka wieża po drugiej stronie. Koncepcja została jedynie na papierze. W latach 60. rozebrano zabytkowe ruiny i zaaranżowano na tym miejscu park.

Co zobaczyć w Warszawie - kolejna próba podjęcia tematu

Kolejna próba podjęcia tematu Muzeum Historii Żydów Polskich powróciła dopiero w latach 90.  Żydowski Instytut Historyczny w 1995 roku rozpoczął prace koncepcyjne nad ekspozycją. Podczas pracy, organizatorzy postanowili, że wystawa nie będzie przybliżać jedynie tragedii Zagłady, ale opowie ponadtysiącletnia historię Żydów w Polsce. Okazało się także, że w 1993 roku plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Śródmieście, przed pomnikiem Bohaterów Getta dopuścił realizacje budynku przeznaczonego na cele kulturalne. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny otrzymały od miasta Warszawa teren pod budowę przyszłego Muzeum Historii Żydów Polskich. W 2005 roku zorganizowano konkurs na projekt architektoniczny budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Nadesłano 250 koncepcji z całego świata, z których 119 prac zakwalifikowało się do kolejnego etapu.  Ścisłym finale znalazło się 11 projektów, z których wybrano

Pomysł architektów Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki

Realizacja Muzeum Historii Żydów Polskich to koszt około 200 mln zł. Tę kwotę wzięły na siebie Miasto Warszawa i ministerstwo kultury. Sfinansowanie wystawy głównej, na która potrzeba kolejnych 130 mln wziął na siebie Żydowski Instytut Historyczny, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy na całym świecie. Projekt wystawy opracowała brytyjska firma Event Communications (2003 rok), natomiast za realizację i projekt plastyczny odpowiedzialna jest warszawska pracownia Nizio Design International. A zagospodarowaniem terenów wokół Muzeum Historii Żydów Polskich zajmuje się forma Ogrodownia.

Zdjęcia: materiały prasowe, Tomasz Żylski
Data publikacji: 11.06.2013 14:07

Rozmowy o architekturze.