Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Czy materiał budowlany - cegła to już przeżytek? BRICK 14 - książka dla architektów o współczesnej architekturze ceglanej udowodni Wam, że absolutnie nie!

  • Komentarze

Publikacja pt. BRICK 14 - książka o współczesnej architekturze z cegły

Publikacja pt. BRICK 14 - książka o współczesnej architekturze z cegły

Czy architektura współczesna i materiał budowlany – cegła idą ze sobą w parze? Książka o architekturze pt. „BRICK 14” naświetla ten niebagatelny temat. Jest to książka dla architektów, dla których słowo „renowacja” dotyczy nie tylko samego obiektu, ale również detalu, w tym wypadku materiału budowlanego. Przedstawiamy krótką recenzję książki „ BRICK 14”

Cegła – materiał budowlany wszech czasów

Jej początek sięga czasów starożytnej Mezopotamii, gdzie była wysuszana na słońcu. Bez niej nie powstałyby łuki i sklepienia w Starożytnym Rzymie, natomiast gotyk i jego świątynie przyniosły jej największą sławę. Cegła to jeden z najstarszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. Jednak w dobie kreatywnego projektowania, niezliczonych możliwości żelbetu, szklanych elewacji i high-tech cegła, wydawać by się mogło, spadła na niższą pozycję..

Publikacja „BRICK 14” wydana przez wydawnictwo CALLWEY to książka o współczesnej architekturze ceglanej. Firma Wienerberger oraz wydawnictwo CALLWEY przejęci losem cegły we współczesnej architekturze zainicjowali konkurs architektoniczny The Winerberger Brick Award i ,wyłoniwszy zwycięzców, wydali publikację, która promuje ten szlachetny materiał. W książce przedstawione zostały najwyższej klasy projekty architektury współczesnej z całego świata, w których cegła gra pierwsze skrzypce. Kolekcja budynków została wybrana przez międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą znani i szanowani architekci, w tym polska architekt prof. Ewa Kuryłowicz. Wybrany zestaw współczesnej architektury ceglanej to obiekty niemal idealne pod względem architektonicznym, a więc w dużym skrócie: estetycznym i funkcjonalnym.

Publikacja „BRICK 14” dzieli obiekty architektury współczesnej z cegły na 5 kategorii. Pierwsza kategoria to Special Solution. Przedstawiono tu obiekty o różnych funkcjach, od prywatnej restauracji w Chinach, poprzez miejsce spotkań w Bangladeszu, aż po centrum rękodzieła w Kambodży.  We wstępie do tego rozdziału podkreślono wartość i jakość  Polskiej cegły. Autor wspomina między innymi o Kościele Mariackim - największym na świecie ceglanym kościele w Gdańsku , o wpisanym na listę UNESCO ceglanym zamku w Malborku, oraz o wpływach niemieckich, które przyczyniły się  do rozpowszechnienia cegływ Polsce. Autor wspomina również o Polskiej architekturze współczesnej - sali koncertowej NOSPR-u w Katowicach projektu Tomasza Koniora z Konior Studio. W rozdziale tym mowa jest także o tym, że polscy pracownicy budowlani są ekspertami w dziedzinie murowania z cegły.

Kolejny rozdział pt. Residential Use poświęcony jest obiektom mieszkalnym. Przedstawiono tu projekty prywatnych domów w Chinach, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Korei, Indiach, Polsce i Indonezji. Ten ostatni kraj to miejsce gdzie powstał dom, który zaprojektował architekt nazwiskiem Andra Matin. Jest to projekt domu dla niego samego, być może dlatego projektant włożył w jego wykonanie tyle serca, że powstał istny majstersztyk. Polski projekt zaprezentowany w tym rozdziale to żółta rezydencja wielorodzinna zlokalizowana we Wrocławiu. Projektanci to Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa.

Kolejny dział nosi nazwę Public Use i dotyczny obiektów użyteczności publicznej. W grupie tej znadziemy muzeum z cegły i kościół w Niemczech, kościół luterański w Szwecji, piękny zespół mieszkaniowy dla studentów w Wielkiej Brytanii, szkoła podstawowa w Holandii, muzeum sztuki w Danii, multifunkcjonalny budynek w Niemczech, centrum opieki na Węgrzech, a nawet szkoła w Awganistanie, czy też stacja strażacka w Portugalii, której autorem jest sam Alvaro Siza.

Kolejny fragment pod nazwą Public Re Use, również dotyczy obiektów użyteczności publicznej, jednak są to wszelkiego rodzaju renowacje i modernizacje. Zapoznamy się tu z bardzo ciekawym budynkiem atelier, z jasnej cegły, dla artystów w Belgii,poznamy wydobyty z ruin dom wakacyjny w Wielkiej Brytanii, ceglano-betonową szkołę w Chinach, dzielnicę kulturalną na Węgrzech, elegancki budynek z charakterystycznymi pilastrami z szarej cegły poświęcony edukacji w Niemczech, a także polskie muzeum w Krakowie, którego projektantami są AIR Jurkowscy - Architekci z Katowic.

Ostani rozdział – Urban Infill to obiekty, które oprócz walorów architektonicznych zasługują także na uznanie pod względem urbanistycznym. Są to bowiem albo obiekty skupiające ludzi w przestrzeni publicznej, albo budynki – ikony miasta, bądź też formy, które wpisują się w tkankę miejską i uzupełniają jej braki. Należą do niech: biało ceglana szkoła gotowania w Hiszpanii, której dachy komponują się z tradycyjnym, hiszpańskim pejzażem miejskim nadając mu nowoczesnego charakteru, ceglana wysoka wieża spełniająca funkcję administracyjną, archiwalną i wystawową, która unosi się nad jednym z niemieckich miast, multifunkcjonalna kawiarnia (również w Niemczech), która stała się katalizatorem spotkań publicznych, dom z biurami w Austrii, ceglana i otoczonadodatkowo szkłem biblioteka publiczna i centrum edukacyjne z parkingiem podziemnym w Holandii, ceglana siedziba banku DNB w Norwegii, z charakterystycznymi ceglanymi bryłami wystającymi z budynku na różną odległość, autorstwa MVRDV, czy też szkoła w Wielkiej Brytanii oraz studencka przestrzeń publiczna zlokalizowana przy uniwersytecie w okolicach Londynu (UK).

Wszystkie wybrane przez członków jury budynki to eleganckie, estetyczne, funkcjonalne, a także potrzebne i pokochane przez użytkowników obiekty architektury współczesnej z cegły. Mimo upływu setek, a nawet tysięcy lat, naturalny materiał, który powstał z gliny wypalanej na słońcu wciąż służy architekturze. Czyżby cegła jest dla architektury tym czym mała czarna w kobiecej szafie?

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.