Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE
Grzegorz Piątek o rewitalizacjach osiedli modernistycznych

Modernizm. Grzegorz Piątek o architekturze modernizmu i rewitalizacja osiedli z wielkiej płyty. Posłuchaj rozmowy z krytykiem architektury!

  • Komentarze

Rewitalizacja modernistycznych osiedli to temat dręczący współczesnych architektów, ale także obecnych mieszkańców bloków. Grzegorz Piątek mówi nam co sądzi o współczesnych projektach rewitalizacji polskich osieli z czasów modernizmu!

Modernizm. Grzegorz Piątek w rozmowie z Archirama.pl mówi  o modernizacji osiedli modernistycznych. Rewitalizacja osiedli to temat dręczący współczesnych architektów, ale także obecnych mieszkańców bloków. Grzegorz Piątek mówi nam co sądzi o współczesnych projektach rewitalizacji polskich osieli z czasów modernizmu!

Modernizm. "Modernizm był serio". Tak Grzegorz Piątek rozpoczyna rozmowę na temat rewitalizacji modernistycznych osiedli w Polsce. Podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to, że był szary. Jednakże dzisiaj jesteśmy świadkami ery rewitalizacji osiedli z popularnej „wielkiej płyty”.

Rewitalizacja osiedli modernizmu

Modernizm. Nie ulega wątpliwości, że w wielu obecnych projektach termomodernizacji elewacji chodzi głównie o pieniądze. Przetargi na projekty wygrywa z reguły najtańsza oferta, a efekt estetyczny odchodzi na drugi plan. Stąd na elewacjach powstają ogromne stokrotki, kolorowe kropki, czy przypadkowe wzory.

>> Posłuchaj co Grzegorz Piątek mówi o architekturze Warszawy!

Grzegorz Piątek podkreśla, że w modernizmie projekt elewacji traktowany był bardzo poważnie. Wykonanie projektu elewacji zlecano często wybitnym plastykom, wygląd elewacji nigdy nie był w modernizmie przypadkowy. Bywało, że dany styl elewacji wynikał z szerszego kontekstu urbanistycznego – elewacja zawsze miała swoje uzasadnienie. Chyba każdy potwierdzi, że dzisiaj do zniszczonych przez czas elewacji nie przykłada się takiej uwagi.  modernizm

Termomodernizacja elewacji

Projekty termomodernizacji osiedli modernistycznych zakładają użycie styropianu, jako jednego z najtańszych materiałów stosowanych do ocieplenia. Jednak w tym wypadku zaletą tego materiału jest to, że niszczeje znacznie szybciej niż chociażby wełna mineralna. Daje to nadzieje na kolejna możliwość rewitalizacji elewacji bloków. Może za kilka lat spółdzielnie mieszkaniowe zaczną przykładać większą uwagę na estetykę i ogólny wygląd osiedla pamiętając o historycznie uwarunkowanych założeniach projektowych. modernizm

Grzegorz Piątek zaznacza, że nadzieja ponownej rewitalizacji osiedli może powtórzyć sytuacje secesyjnych kamienic. Te nigdy zdobione zostały pozbawione swoich detali podczas modernizacji. Jednak projektanci, nauczeni na błędach podczas ponownych rewitalizacji postanowili przywracać kamienicom ich detale architektoniczne i tym samym przywrócili je odpowiedniej epoce.  modernizm

Osiedle Jelonki – przykład bezsensownej modernizacji

Grzegorz Piątek w rozmowie z Archiramą zwraca uwagę na rewitalizacje osiedla Jelonki w Warszawie. Osiedle posiadające niegdyś sektory, każdy sektor posiadał odpowiedni kolor. Jednak podczas modernizacji całkowicie zignorowano to założenie i pomalowano osiedle na całkowicie przypadkowe kolory. Warto zaznaczyć, że architekt projektujący dane kolory na blokach chciał stworzyć pewien klimat urbanistyczny, który podkreślał komunikację. Dzisiaj myśl architekta została całkowicie zniszczona.  modernizm

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Jahr / Wikimedia Commons
Data publikacji: 4.07.2013 15:09
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.