.
Architektura współczesna Trójmiasta: „Statek Solidarności”
Bryła, która wygrała konkurs na Europejskie Centrum Solidarności powstała w pracowni architektonicznej Fort. Budynek jest połączeniem muzeum i placówki badawczej, która zajmuje się historią Solidarności. Obiekt spełnia również funkcję centrum dialogu we współczesnym świecie. Po trzech latach od wmurowania kamienia węgielnego – 30 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta, turyści i goście z całego świata będą mogli zobaczyć jak prezentuje się wnętrze architektury przypominającej potężny, rdzawy statek.
W 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP uroczyście otworzy nowy budynek ECS , symbolicznie kończąc proces budowy. Bryła usytuowana jest tuż obok pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Europejskie Centrum Solidarności stanie się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.
Co kryje bryła ECS?
Główną atrakcją w budynku ECS będzie ekspozycja stała dedykowana historii Solidarności, ruchom opozycyjnym i zmianom w Europie Środkowej i Wschodniej. Inne funkcje w bodynku to: biblioteka, czytelnia, archiwum, ośrodek badawczo- naukowy i edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Znajdzie się również coś dla najmłodszych, mianowicie Wydział Zabaw - multimedialna sala edukacyjna dla dzieci. Nie zabraknie oczywiście przestrzeni wspólnej. W centrum budynku znajduje się bowiem trzykondygnacyjny ogród zimowy, natomiast dalej: taras, restauracja, bar i kawiarnia.
Oprócz połączenia funkcji edukacyjnej, naukowej, kulturalnej oraz muzealno-wystawienniczej, instytucja ECS organizuje projekty edukacyjne i obywatelskie, konferencje i wykłady. Realizuje filmy dokumentalne i notacje filmowe, wydaje książki i gromadzi archiwalia. Angażuje się w organizację festiwali i projektów kulturalnych na terenie całej Polski. Zajmuje się również przywracaniem pamięci o tych, którzy pomagali Polsce, przyznając Medal Wdzięczności – odznaczenie honorujące obcokrajowców wspierających Polaków w trudnych czasach komunizmu.
Wierzymy, że z doświadczenia Sierpnia ’80 możemy również dziś czerpać energię społeczną, a w dziedzictwie Solidarności wciąż bije źródło ożywczych dla Europy idei – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.
Naszym pragnieniem jest, abyśmy w tych dniach byli razem – Europejczycy, Polacy, mieszkańcy Pomorza
i wszyscy, którzy czują się związani z etosem Solidarności. – dodaje Basil Kerski.
Mielna Glinojecka