Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE
Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Oskar Hansen. Zapraszamy na spotkanie o książce Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach Filipa Springera

  • Komentarze

Oskar Hansen. Zapraszamy na spotkanie o książce Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach Filipa Springera

Spotkanie promujące książkę  Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, które poprowadzi Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się 26 września 2013 roku o godzinie 18:00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ulicy Traugutta 9 w Łodzi.

Fot: materiały prasowe
  • oskar-hansen-przyczolek-grochowski/oskar-hansen-przyczolek-grochowski1
  • oskar-hansen-przyczolek-grochowski/oskar-hansen-przyczolek-grochowski3

Oskar Hansen. Spotkanie promujące najnowsze dzieło Filipa Springera o parze polskich architektów-wizjonerów Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach odbędzie się 26 września w klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi.

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach to błyskotliwy reportaż biograficzny opowiadający o parze architektów, niebanalnych osobowościach, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Oskar Hansen, syn Norwega i Rosjanki, dzieciństwo spędza w Wilnie. Podczas studiów architektonicznych wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta, gdzie spotyka wielkich malarzy. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie Oskar Hansen postanawia wrócić do Polski. Wraz z żoną Zofią, pracując jako architekt tworzy koncepcję Formy Otwartej. Koncepcję niezwykle ważną dla kolejnych pokoleń artystów.

Oskar Hansen bohaterem książki Filipa Springera

Najnowsze dzieło Filipa Springera Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach to opowieść o niezwykłych osobowościach, odważnej architekturze i niestandardowych projektach. Niestety rzeczywistość PRL-u nie sprzyjała śmiałym architektom, których pomysły uległy znacznym modyfikacjom. Efektem tych przekształceń  jest m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle  Przyczółek Grochowski, które zaprojektował Oskar Hansen. Osiedle, którego zabudowa wywołała poruszenie w świecie architektury. Miejsce, którego się nie wybiera. Miejsce, na które jest się skazanym.

Przeczytaj więcej na temat Osiedla Przyczółek Grochowski projektu Oskara Hansena


Dlaczego Filip Springer zamieszkał na osiedlu Przyczółek Grochowski?

Filip Springer, autor książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach pragnąc na własnej skórze poczuć jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Zofii i Oskara Hansenów, decyduje się zostać człowiekiem przyczółkowskim i postanawia zamieszkać na osiedlu Przyczółek Grochowski w Warszawie. Filip Springer jest reporterem i fotografem współpracującym z największymi tytułami prasy ogólnopolskiej. Został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Jego debiut literacki - książka Miedzianka. Historia znikania  znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2012.


Spotkanie promujące książkę  Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, które poprowadzi Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się 26 września 2013 roku o godzinie 18:00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ulicy Traugutta 9 w Łodzi.

przeczytaj rowniez
Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.09.2013 15:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.