Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Polska wystawa Art Food 2014 (Londyn i Nowy Jork). Warsztaty dla projektantów wzornictwa na ASP

 • Komentarze

Rzeźba? Makieta bryły architektonicznej? Nic z tych rzeczy. Zdjęcie przedstawia zestaw naczyń projektu Aldana Ferrera Garcia powstały na warsztatach Art Food 2014

Rzeźba? Makieta bryły architektonicznej? Nic z tych rzeczy. Zdjęcie przedstawia zestaw naczyń projektu Aldana Ferrera Garcia powstały na warsztatach Art Food 2014

 • A tak można podać pomidory - Warsztaty Art Food 2014 autor: Aldana Ferrer Garcia
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Adri Kelly
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Adri Kelly
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Joana Cartaxo
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Karolina Bednorz
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Marta Dachowska
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Nadine Foik
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Patrycja Śliwińska
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Sukyung Lee
 • Warsztaty Art Food 2014 - autor naczynia: Teresa Milewicz

Art Food jest wyjątkowym projektem edukacyjnym umożliwiającym realizację wyjątkowych pomysłów studentów wzornictwa z ASP. Poprzez wymianę inspiracji oraz doświadczeń designerzy przez trzy tygodnie współpracują z sobą na warsztatach dla projektantów w Ćmielów Design Studio, tworząc nowoczesne wzornictwo z porcelany. Powstałe naczynia mają podkreślać smak, zapach i fakturę jedzenia

Smakowite wzornictwo – porcelanowe pomysły studentów ASP

Podczas warsztatów dla projektantów w Ćmielów Design Studio studenci trzech uczelni wzornictwa: wrocławskiego ASP, londyńskiego University of the Arts oraz Pratt Institute z Nowego Jorku tworzą naczynia inspirowane formą i strukturą jedzenia. Młodzi designerzy przez cały czas pracują pod czujnym okiem doświadczonych projektantów. Wernisaż wystawy powstałych na warsztatach projektów będzie można oglądać Od 11.09 w Londynie. W październikiu naczynia powędrują do Nowego Jorku.

Art Food 2014 to projekt edukacyjny organizowany przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Podczas spotkań studenci wraz z dyrektorem drtystycznym ĆDS i liderem projektu – Markiem Cecułą tworzą porcelanowe naczynia.

Przedmioty te podkreślają walory jedzenia poprzez swoją formę i charakter. Celem jest zaakcentowanie faktury, koloru i kształtu jedzenia. To własnie jedzenie jest inspiracją dla artystów. Efekty pracy studentów są zaskakujące. Wśród nich znalazły się naczynia o organicznych kształtach, a nawet ożywione animacją! Oto kilka z nich:
 
Alldana Ferrer Garzia, Pratt Institute (NYC) Topography
Projekt Topography inspirowany jest topograficznymi liniami mapy. Jest to zestaw talerzy, które wyjątkowo prezentują się zarówno jako grupa – ustawione jeden na drugim, jak również stojąc obok siebie. Pozwala to na eksponowanie jedzenia na różnych płaszczyznach i wysokościach.

Patrycja Śliwińska, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, (Wrocław) Drop
Naczynie jest równie ważne co podawane na nim danie. Krajobraz stołu musi współgrać wizualnie ze smakami i aromatami. Właśnie z tej myśli narodził się pomysł na projekt Drop. Jest to zestaw owalnych, porcelanowych naczyń ze strukturą żłobień stworzony do podawania jedzenia o różnych konsystencjach, barwach i formach.

Adri Kelly, University of the Arts (London) Motion
Projekt Motion powstał z inspiracji dzieleniem się posiłkiem oraz kształtem owocu granatu, który składa się z maleńkich cząstek - nasion. Podobnie, jak owoce, tak i naczynia z linii Motion mogą być rozdzielane i łączone podkreślając wagę i przyjemność wspólnego posiłku. Porcelanowa układanka poszczególnych naczyń współgra z sobą i umożliwia złączanie i rozdzielanie . To pozwala na duże możliwości serwowania i aranżowania podawanego jedzenia.

Świeżość spojrzenia oraz lekkość komponowania produktów wzorniczych z produktami kulinarnymi można zobaczyć w prezentowanych na wystawie projektach. – Poziom tegorocznej edycji Art Food jest dla nas satysfakcjonujący . Wyróżniają się oczywiście projekty o wysokiej dojrzałości wzorniczej, niezwykle przemyślane i świetnie współgrające z eksponowanymi na nich produktami żywnościowymi, co zresztą jest jednym z celów realizowanego przez nas projektu. Warto zwrócić uwagę na wysoki poziom prac polskich projektantów. To świetnie rokuje dla przyszłości rodzimej ceramiki – komentuje Marek Cecuła, lider projektu.

Blog projektu: www.artfoodproject.wordpress.com

   

Milena Glinojecka


przeczytaj rowniez
Data publikacji: 19.09.2014 12:59
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.