Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Polski dom z opon – earthship pod Łodzią. WYWIAD

  • Komentarze

Inicjator budowy domu z opon - earthshipa pod Łodzią

Jacek Jedrzejczak, inicjator budowy domu z opon - earthshipa pod Łodzią

Fot: materiały J. Jędrzejczak

Brak rachunków, własne warzywa i niezależność. Jacek Jędrzejczak z Fundacji FERSO i architekt Karol Dobiegała o domu z opon

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) planuje budowę Polskiego Centrum Ekotechnologii Budowlanych. Pierwszym etapem jest budowa domu, którego bryła wykonany będzie z opon i ziemi. Nowa inwestycja ma już pozwolenie na budowę – obecnie trwa poszukiwanie wykonawców budynku. Rozmawiamy z inicjatorami przedsięwzięcia.

Archirama: Dlaczego warto budować earthship - dom z opon?
Jacek Jędrzejczak, Fundacja FERSO: Chodziło nam o to, by postawić w Polsce dom, który jest samowystarczalny. Tym właśnie przede wszystkim charakteryzuje się earthship. Taki dom może sam egzystować, nie potrzebuje zewnętrznych źródeł energii i nie zostawia żadnego śladu w środowisku. Opony są tu właściwie dodatkowym elementem, bo w oryginalnym projekcie Mike’a Reynoldsa taki był materiał budowlany. Eartship można jednak zbudować także z innych materiałów, takich jak butelki czy puszki. Dom jest samowystarczalny, więc rachunki za media praktycznie nie istnieją, a przy tym wykorzystujemy jako materiał budowlany odpady i to, co jest dostępne lokalnie, na placu budowy – takie materiały jak ziemia czy glina.
 
Karol Dobiegała, architekt: Opony są tylko jedną z wielu elementów idei tego budynku. Najważniejsza jest samowystarczalność, zagospodarowanie odpadów. Z opon powstają ściany oporowe, ale można wykorzystać inną technologię.
Idea budowy takich domów powstała w USA, w Nowym Meksyku. Zdajemy sobie sprawę, że panują tam zupełnie inne warunki klimatyczne niż w Polsce, chcielibyśmy sprawdzić, jak taki budynek będzie sprawdzał się u nas, będzie eksperymentem.

A: Czy można już powiedzieć, jak w Polsce będzie się w takim domu mieszkać?

J.J.: Na świecie są już takie domy, mamy doświadczenia innych ludzi, najlepiej jednak przekonać się samemu.

A: Czy polski eartship będzie można odwiedzić, np. podejmując decyzję o budowie własnego domu?

J.J.: Jak najbardziej. Będzie można przyjechać już podczas budowy. Gdyby ktoś chciał się włączyć w szlachetną pracę i pobawić się pięciokilowym młotkiem przy ubijaniu ziemi w oponach, będzie można przyjechać na plac budowy i pomóc nam ubijać, oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu (link). Kiedy earthship będzie już wybudowany, prawdopodobnie będzie można go wynająć i spróbować w nim pomieszkać. Jeśli się to spodoba – spróbować go zbudować. Założeniem jest też, żeby architekci, różni projektanci, wykonawcy, urzędnicy mogli to przetestować i sprawdzić, że nie ma powodu bać się domu z opon.

A: Kiedy będzie można zacząć ubijanie gliny na budowie?

J.J.: Chcielibyśmy zacząć już w tym roku – to wersja optymistyczna. Wersja optymistyczna numer dwa to wiosna 2015 roku.


Więcej artykułów na ten temat:
Dom z opon – jest już pozwolenie na budowę. Poszukiwani wykonawcy >>
Earthship – co to jest? >>
Pierwsze europejskie osiedle Earthship>>

Jacek Jędrzejczak, Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO)

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.