archirama.pl

Twórca Muzeum Historii Żydów Polskich odwiedzi Polskę! Rainer Mahlamaki na targach Budma 2014

Profesor Rainer Mahlamaki autor m.in. architektury Muzeum Historii Żydów Polskich już w marcu ponownie odwiedzi Polskę. Światowej sławy architekt wygłosi specjalny wykład podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma 2014.

Twórca Muzeum Historii Żydów Polskich odwiedzi Polskę! Rainer Mahlamaki na targach Budma 2014

Rainer Mahlamaki urodził się w 1956 roku w Ilmajoki w Finlandii. W 1987 roku został absolwentem Wydiału Architektury na Uniwersytecie Tampere. Karierę architekta łączy z pracą akademicką. Od 1997 r. wykłada architekturę współczesną na Wydziale Architektury Uniwersytetu Oulu, a od 2000 roku jest dziekanem tegoż wydziału.

Fot: materiały prasowe

Profesor Rainer Mahlamaki to światowej sławy fiński architekt, który w Polsce znany jest przede wszystkim jako autor projektu architektonicznego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W marcu 2014 roku, na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, weźmie on udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury Budma 2014 Drugiego dnia targów, które potrwają od 11 do 14 marca 2014 roku, wygłosi w Sali Ziemi wykład dla architektów oraz studentów architektury What internationality means in architecture? Prelekcja odbędzie się w ramach projektu współorganizowanego przez IARP - Strada di Architettura, kierowanego do projektantów, na który składają się specjalna ścieżka zwiedzania, ciekawe wydarzenia i wykłady.

Rainer Mahlamaki

Rainer Mahlamaki urodził się w 1956 roku w Ilmajoki w Finlandii. W 1987 roku został absolwentem Wydiału Architektury na Uniwersytecie Tampere. Karierę architekta łączy z pracą akademicką. Od 1997 r. wykłada architekturę współczesną na Wydziale Architektury Uniwersytetu Oulu, a od 2000 roku jest dziekanem tegoż wydziału. W latach 2002-2006 był członkiem Rady, a następnie w latach 2007-2011 prezydentem Fińskiego Towarzystwa Architektonicznego (SAFA). Gościnne wykłady Rainer Mahlamaki wygłasza na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach i wielu krajach Europy. Rainer Mahlamaki był wielokrotnie nagradzany, łącznie zgromadził około 40 wyróżnień krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych należą Architectural Arts Young Finland z 1997 roku., a także nagroda Ministra Edukacji Finlandii, którą otrzymał wraz z Ilmarim Landelmą w 2008 roku. W Polsce zrealizował projekt Muzeum Historii Żydów Polskich, za który otrzymał w 2008 roku International Architecture Award. Do najważniejszych projektów Rainera Mahlamakiego zaliczają się zrealizowane w Finlandii: Lusto – Muzeum Lasu i Centrum Informacyjne w Punkaharju, Centrum Sztuki Folkowej w Kaustinen, Fińskie Centrum Natury Haltia oraz budynki uniwersytetów w Tampere i Helsinkach.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 7.01.2014 16:16

Rozmowy o architekturze.