Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE
Przekrój twórczości Helmuta Jahna

Wykład i wystawa Helmuta Jahna w Warszawie

  • Komentarze

Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan

Wykład zatytułowany „Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń" odbędzie się w wtorek, 24 września o godz. 18.00 w Oranżerii przy Pałacu Zamoyskich w siedzibie SARP, ul. Foksal 2.

Fot: Dennis Bangert
  • Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan
  • Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan
  • Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan

We wtorek 24. września w siedzibie warszawskiego SARP odbył się wykład znanego niemieckiego architekta, Helmuta Jahna. Spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy "Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń miejska" prezentującej przekrój twórczości architekta.

Helmut Jahn jest autorem wieżowca Cosmopolitan w Warszawie, którego otwarcie odbędzie się już w przyszłym roku. Jest to pierwszy budynek jego pracowni w Polsce, w związku z czym Tacit Development (inwestor Cosmopolitan) we współpracy z SARP i MSN zaprosili Helmuta Jahna do wygłoszenia wykładu i otwarcia wystawy poświęconej twórczości architekta w siedzibie SARPu przy ul. Foksal w Warszawie.

Helmut Jahn już od ponad 40 lat tworzy oryginalne i monumentalne projekty komercyjne, a jego budynki można znaleźc w Ameryce, Europie, Azji i Afryce. Jest autorem takich realizacji, jak Sony Center w Berlinie, Messeturm we Frankfurcie nad Menem oraz lotnisko w Bangkoku. Podczas wykładu architekt opowiedział o swoich najważniejszych projektach oraz procesie twórczym, jaki stoi za ich realizacjami.

 

Przekrój twórczości Helmuta Jahna

Kuratorem wystawy jest Albrecht Bangert, a jej premiera odbyła się w listopadzie 2012 roku w Neues Museum w Norymberdze. Zaprezentowane na ekspozycji projekcje graficzne, szkice i modele budynków w skali 1:500 ilustrują złożony proces twórczy: od etapu pojawienia się koncepcji w umyśle architekta, poprzez proces projektowy, aż po realizacje budynku. Architekt opowiedział również o wieżowcu Cosmopolitan oraz dialogu, jaki nawiązuje z otoczeniem ścisłego centrum stolicy. Warszawski wieżowiec jest przykładem tego, jak Helmut Jahn stara się połączyć monumentalną architekturę z przestrzenią publiczną, w której się znajduje. Jego realizacje często stają się autonomicznymi przestrzeniami i same w sobie tworzą miasta w mieście (na przykład lotnisko w Bangkoku czy Sony Center w Berlinie).

 

Helmut Jahn. Flash Gordon architektury

Helmut Jahn nazywany jest Flashem Gordonem architektury z powodu wyrazistości, jaka charakteryzuje jego projekty. Znany jest z innowacyjności i zaawansowanych technologii, a jego działalność określana jest jako "archi-neering", czyli połączenie architektury i inżynierii. Architekt podsumował swój wykład słowami "przyszłość nigdy się nie myli", które od wielu lat są mottem przewodnim jego działalności.

Wystawę można oglądać do 12 października bieżącego roku w Pawilonie Wystawowym SARP, ulica Foksal w Wraszawie.

przeczytaj rowniez
Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Dennis Bangert
Data publikacji: 29.09.2013 11:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.