archirama.pl

Wykład z cyklu spotkań PERSPEKTYWA. Jak pogodzić życie osobiste z zawodem architekta?

Szkolenie PERSPEKTYWA które odbyło się 28 września w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie dotyczyło zawodu architekta oraz równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Wykład przygotował gość specjalny - znany polski aktor a także trener biznesu i coach Jacek Rozenek

Spotkanie PERSPEKTYWA. Jak pogodzić życie osobiste z zawodem architekta?  Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

Spotkanie PERSPEKTYWA. Jak pogodzić życie osobiste z zawodem architekta?

Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

Zawód architekt – marzenie czy udręka?

W Instytutcie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie dla architektów z cyklu PERSPEKTYWA. Wykład miał miejsce w siedzibie Instytutu przy ulicy Świętojerskiej 5/7.

Tym razem głównym tematem projektantów nie były rozmowy o architekturze. Na spotkaniu panowała swobodna atmosfera sprzyjająca rozwijaniu nowych kontaktów. Pierwszą część konferencji zajął wykład Work-life balance w życiu architekta poprowadzony przez Jacka Rozenka. Nie zabrakło humoru, wymiany poglądów i spostrzeżeń. Niektórzy goście opowiadali nawet o swoich „architektonicznych” kolejach losu.

Trener starał się uświadomić gościom skąd biorą się ich problemy. Mówił, że prawdopodobnie tworzą je ograniczenia, które sami na siebie nakładamy. Jako ludzie ambitni, zamiast szans i możliwości – doszukujemy się problemów. Fakt, że pragniemy być perfekcyjni sprawia, że nie potrafimy odkryć w sobie realnego potencjału.

Jacek Rozenek polecił spojrzeć na siebie z dystansu lub oczami tych, którzy przebywają z nami na co dzień. Wówczas będziemy w stanie docenić swój talent. Aktor od lat pracuje jako coach pokazując ludziom ich własny rozwój.

Zrównoważony rozwój kluczem do sukcesu

Gość specjalny mówił również o sposobach osiągania równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Przywołał nawet pojęcie zrównoważonego rozwoju, co architektom kojarzyć się może głównie z budownictwem ekologicznym i źródłami energii odnawialnej...

Tymczasem słowa odnoszą się również do rozwoju duchowego. Coach podkreślał, że istotną rolę odgrywają relacje z bliskimi. Mówił o różnicach między kobietami a mężczyznami. Trener twierdzi, że każda z płci ma zupełnie różne potrzeby emocjonalne. Jeśli to sobie uświadomimy będziemy zdolni do budowania szczęśliwszych relacji.

Jacek Rozenek mówił również o tym, że każdy ma w sobie pewien rodzaj energii, którą należy odpowiednio zarządzać by osiągnąć sukces na lata. Jeśli kierujemy jej zasobami w sposób nieodpowiedni, jedyne czego możemy się dorobić to krótkotrwałe powodzenie, słomiany zapał i nieustanny stres.

Przykłady na złe gospodarowanie energię są proste. Gdy rozpoczynamy dzień w pracy, myślimy tylko o tym, kiedy się wreszcie skończy. Natomiast podczas odpoczynku nasz umysł zajęty jest dumaniem o tym, co mamy do zrobienia. Energia przypomina zamknięte koło. Trener polecił bardzo proste rozwiązanie – należy skupiać się na tym co „tu i teraz”. To podobno rzadka i cenna umiejętność, która jest podstawą równowagi.

Po szkoleniu Jacka Rozenka wystąpił Rafał Osiński z firmy Häfele. Opowiadał o tym, że detale mają duże znaczenie wizualne w projekcie architektonicznym. Przedstawił również produkty Häfele, które firma właśnie wprowadza na polski rynek.


Milena Glinojecka

Data publikacji: 5.11.2014 14:48

Rozmowy o architekturze.