archirama.pl

Wyniki krajowych eliminacji do nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe 2015 – jury wybrało 7 brył!

Do eliminacji krajowych w konkursie architektonicznym o nagrodę Miesa van der Rohe 2015 zgłoszono 13 obiektów Polskich. Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Architektów Polskich wybrało spośród nich 7 brył najlepszej architektury współczesnej jaka pojawiła się w naszym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat

Makieta Małopolskiego Ogródu Sztuki autorstwa Ingarden & Ewý Architekci z Krakowa - jedna z siedmiu brył eliminowanych do nagrody architektonicznej im. Miesa Van Der Rohe 2015

Makieta Małopolskiego Ogródu Sztuki autorstwa Ingarden & Ewý Architekci z Krakowa - jedna z siedmiu brył eliminowanych do nagrody architektonicznej im. Miesa Van Der Rohe 2015

Kto walczy o nagrodę Miesa Van der Rohe 2015?

Jury wybrało polską reprezentację obiektów, które ubiegać się będą o nagrodę w konkursie architektonicznym Mies van der Rohe Award 2015. Spośród wielu udanych realizacji ostatnich dwóch lat wybrano siedem brył.

Nagroda w konkursie sygnowanym nazwiskiem Miesa van der Rohe to jedno z największych wyróżnień dla twórców europejskiej architektury współczesnej. Porównywana jest ze słynną Nagroda Pritzkera. Konkurs odbywa się co dwa lata od 1987 roku. Główna nagroda to 60 tysięcy euro, natomiast architekt lub pracownia nagrodzona wyróżnieniem otrzyma 20 tysięcy euro.

Nagroda pieniężna nie jest jednak priorytetem. Już same uczestnictwo w konkursie Mies van der Rohe Award jest prestiżowe. Biorą w nim udział bowiem tylko wyselekcjonowane, najlepsze dzieła europejskiej architektury współczesnej. W naszym kraju bryły wybiera Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

W ostatniej edycji konkursu najwyższy laur otrzymał gmach sali koncertowej Harpa w Reyjkaviku zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Henning Larsen Architects i Batteríiđ Architects oraz artystę Olafura Eliassona. Niestety nagroda główna jeszcze nigdy nie powędrowała do polskiego twórcy. Może w tym roku będziemy mile zaskoczeni?

Najlepsza architektura współczesna Polski została wyselekcjonowana we wrześniu 2014. Wybór nie należał do najłatwiejszych, ponieważ ostatnie dwa lata obfitowały w szereg wspaniałych brył architektonicznych, w tym większość o dużym znaczeniu dla kultury. Na liście znalazły się:

1. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) - Tomasz Konior KONIOR STUDIO

2. Muzeum Śląskie w Katowicach - Riegler Riewe Architekten

3. Małopolski Ogród Sztuki – Ingarden & Ewý Architekci

4. Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie - nsMoonStudio

5. Brama Poznania ICHOT - AD ARTIS Emerla Wojda

6. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny -  Bolesław Stelmach & Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy

7. Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza – Estudio Barozzi Veiga, Studio A4


Rozstrzygnięcie konkursu Mies van der Rohe Award 2015 odbędzie się wiosną przyszłego roku.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 7.10.2014 15:33

Rozmowy o architekturze.