Architektura warszawskich „Tygrysów”
Skopje to stolica Republiki Macedonii. Miasto położone jest nad rzeką Wardar. Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym odbywa się wystawa jest dziełem trójki warszawskich architektów. Są to Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokjrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Bryła powstała w latach 1965-1974. Zorganizowano wówczas konkurs architektoniczny na obiekt, który miał być darem od Polski dla Skopje zniszczonego trzęsieniem ziemi w 1963 roku. Inne budynki stworzone przez słynny zespół architektów to m. in. Dom Partii w Warszawie i dworzec kolejowy w Katowicach.
Konkurs architektoniczny na gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje
Obiekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej miał być zlokalizowany na malowniczym wzgórzu Kale z widokiem na całe miasto i rzekę Wardar. Warszawscy architekci wykorzystali potencjał terenu nadając architekturze monumentalny charakter zainspirowany antycznym Akropolem. Dzięki temu zdobili pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym wygrywając z 86 innymi projektami (w tym projekt Oskara Hansena).
W związku z panującymi trendami gmach został zaprojektowany po części jako brutalistyczna bryła, w której dominował żelbet. Jednak obiekt zbudowany był również w dużej części z lokalnego, białego marmuru, który w naturalny sposób wkomponował budynek w rodzime otoczenie. Wystawa została przygotowana w 50-lecie opracowania przez „Tygrysów” koncepcji gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Ekspozycja ma na celu przybliżenie dorobku wybitnych architektów zarówno Polakom jak i mieszkańcom Macedonii. Wystawie towarzyszy katalog opracowany w języku macedońskim oraz książka Tadeusza Baruckiego Tygrysy/Tigers W. Kłyszewski, J. Mokrzyński, E. Wierzbicki. Polsko-angielska publikacja przedstawia najważniejsze osiągnięcia polskiej architektury. Ma na calu poinformowanie świata o wybitnych osiągnięciach polskich architektów.
Milena Glinojecka
