Przestrzeń publiczna a wspólnota - Fundacja Bęc Zmiana i wystawa MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY
Cykl Synchronizacja to przedsięwzięcie polegające na badaniu przestrzeni publicznych współczesnych miast, realizowane przez fundacje Bęc Zmiana od 2008 roku. Wystawa przedstawia problemy projektowe, społeczno-polityczne, ekonomiczne i estetyczne oraz emocjonalne rozwiązywane są przez szereg specjalistów, do których należą architekci, artyści, fotografowie i badacze przestrzeni miejskiej.
Wspólnotą może być kościół, fabryka, stadion czy plac zabaw a nawet przestrzeń wirtualna, niezależnie od podzielanych wartości, celów, charakteru i liczebności grupy wchodzącej w skład wspólnoty.
Tytuł wystawy MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY odnosi się do grup społecznych, które ścierają się ze sobą w przestrzeni miejskiej. Należą do nich, przede wszystkim, użytkownicy i projektanci, ale również obywatele i politycy, osoby sprawne i niepełnosprawne, zdrowe i chore, pracujące i bezrobotne, a nawet mieszkańcy bloków z wielkiej płyty i tacy, którzy mieszkają na osiedlach strzeżonych.
Celem przedsięwzięcia nie jest zdefiniowanie czy też skatalogowanie przestrzeni publicznych i miejskich określanych jako miejsca wspólnoty, ale określenie warunków formowania się takich miejsc.
Na wystawie będzie można przyjrzeć się konfrontacji różnego rodzaju miejsc wspólnych – radykalnych, tradycyjnych, integrujących ludzi i nie-ludzi, pragmatycznych, mocno dyskusyjnych, a także utopijnych i eksperymentalnych wizji zaprojektowanych po to, aby sprawdzić, co z tego wyniknie.
Ekspozycji przyświeca zasada wyrażona przez Waltera Benjamina - postępować radykalnie, nigdy zaś konsekwentnie.
Prezentowane będą prace takich autorów jak: Paweł Althamer, Karolina Breguła, Grzegorz Broniatowski, Elvin Flamingo, Mikołaj Długosz, Grzegorz Gądek, Michał Gayer, Mikołaj Grospierre, Piotr Grzegorek, Michał Grzymała, Jan Modzelewski, Piwowar/Komorowska/Winkowska, Konrad Pustoła, Maciej Rawluk, Michał Slezkin, Snopek/Cichońska, Fundacja na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na miejscu”/Centrala /Skanska, WWAA, Aga Szreder, Żwirek oraz pacjenci Centrum Alzheimera w Warszawie.
Otwarcie wystawy MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY odbędzie się w sobotę, 22 listopada o godzinie 15:00 w Centrum Alzheimera, na al. Wilanowskiej 257 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku do soboty w godzinach 11 – 19:30 do 4 stycznia 2015.
Milena Glinojecka

-
U15 Office building - biurowiec autorstwa pracowni Cino Zucchi Architetti zlokalizowany jest na Milanofiori Nord – obszarze charakteryzującym się wysokiej jakości architekturą współczesną osadzoną na terenach parkowych. Plan zagospodarowania tego terenu zaprojektował holenderski architekt i urbanista Erick van Egeraat więcej
-
Filharmonia Szczecińska to ostatnio najczęstsze „pierwsze skojarzenie”, gdy mówi się o architekturze współczesnej Szczecina. Więcej o architekturze i architektach Pomorza, przestrzeni publicznej i nowych inwestycjach – już za chwilę na Westivalu Sztuka Architektury więcej
-
Wybitny duński twórca architektury i urbanistyki— profesor Jan Gehl pojawi się w Krakowie już 21 października 2014. Propagator koncepcji humanistycznego rozwoju miast i autor projektów zmian w przestrzeni miejskiej m.in. Nowego Jorku i Moskwy poprowadzi wykład i opowie m. in. o swojej najnowszej książce pt. „Miasto dla ludzi” więcej
-
Architektura współczesna rzadko ośmiela się zmieniać świat; modernizm był pod tym względem znacznie odważniejszy. Kto dziś odważy się myśleć o Antaltropie i osudzeniu morza Śródziemnego? więcej

- ARCHITEKTURA: Biurowiec U15 w Milanie - open space, opływowe kształty i nowoczesna elewacja
- LIFESTYLE: Architektura publiczna w Szczecinie. Westival Sztuka Architektury
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Wykład o architekturze i urbanistyce. Krakowskie spotkanie z profesorem Janem Gehlem
- WIDEO I FOTO: Filmy o architekturze: Antaltropa. Miasta przyszłości na Saharze
- LIFESTYLE: Architektura współczesna i przestrzeń publiczna – czyje jest dziś miasto?