Książki o architekturze, których nie trzeba czytać
Nowa książka, wydana przez Centrum Architektury, pt. ŻOL - ilustrowany atlas architektury Żoliborza to już druga tego typu publikacja stworzona przez tę fundację. Inna pozycja, wydana w 2012 roku, SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy zrobiła furorę wśród zarówno profesjonalistów, jak i osób, które wcześniej z architekturą nie miały zbyt wiele do czynienia. Każdy kto miał książkę w ręku, choć na chwilę, wie już co warto zobaczyć na Saskiej Kępie. Jaki mógł być powód sukcesu książki? Jak to się stało, że historią architektury warszawskiej zainteresowali się nie tylko architekci, czy historycy sztuki, ale również osoby postronne?
Odpowiedź wydaje się prosta. Jako dzieciaki poznawaliśmy świat przez obserwację obrazów. W dorosłym życiu musimy się trochę bardziej „nagimnastykować” aby zdobyć jakąś wiedzę, aczkolwiek potrzeba poznawania poprzez kontrolę wzrokową tkwi w nas głęboko, niezmienna. Książka wykorzystuje tą sytuację. I dobrze! Jak mówi tytuł, pozycja została wydana jako atlas z ilustracjami. Czy istnieje forma nauki i zdobywania wiedzy bardziej przyjemna niż oglądanie obrazków? Co więcej, tym przypadku, oglądamy „małe dzieła” z rąk ilustratorki i projektantki książek o architekturze Magdaleny Piwowar – absolwentki Wydziału Architektury PW. Mamy więc zestaw idealny: galerię zachwycających grafik + małą encyklopedię warszawskiej architektury, a wszystko podane w sposób najprostszy – w formie obrazu. Warto jest upraszczać sobie życie.
SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy zyskał takie wyróżnienia jak publikacja w książce podsumowującej najlepsze projekty wydawnicze roku Print Control 2012 oraz liczne wzmianki w prasie polskiej i zagranicznej - np. w magazynie Wallpaper.
Co właściwie zawiera książka „ŻOL - ilustrowany atlas architektury Żoliborza”?
Pozycja przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy. Ułożone są chronologicznie - od najstarszych do najnowszych. Każdy obiekt opatrzony jest jedną ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Teksty opracował Michał Krasucki - historyk sztuki, doktorant w Instytucie Sztuki PAN i prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a także jeden z inicjatorów Festiwalu Otwarte Mieszkania. Na początku prezentacji znajduje się również dwujęzyczny wstęp ze streszczeniem historii dzielnicy Żoliborz.
Budynki i detale zostały przedstawione za pomocą precyzyjnych ilustracji, które wykonała, wspomniana wcześniej, Magdalena Piwowar. Dzięki takiej prezentacji historii architektury Żoliborza możemy zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów. W przypadku zdjęć odbiór architektury zakłócałyby drzewa czy elementy infrastruktury, a więc obraz nie był by do końca czytelny. W przypadku samego tekstu nasza wyobraźnia mogłaby spłatać nam figla i stworzyć w naszej głowie wizję niezgodną z rzeczywistością. Natomiast książka wydana jako syntetyczne ilustracje opatrzone krótkim opisem daje szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta. Licząca 88 stron książka jest dostępna w dobrych księgarniach w całej Polsce oraz w sklepie internetowym Bęc Zmiany.
Milena Glinojecka
