archirama.pl

Architektura wnętrz i meble kuchenne. Ikea bada, o jakich kuchniach marzą Polacy

Meble ze sklepów Ikea można znaleźć w większości nowych mieszkań w Polsce. Szwedzki koncern sprawdził, jaka architektura wnętrz i meble są potrzebne Polakom 

Kuchnia polska : meble kuchenne Ikea

Kuchnia polska : meble kuchenne Ikea i wyniki badań -  o jakich kuchniach marzą Polacy?

Fot: Ikea - materiały prasowe

W trakcie badań, wykonanych na zlecenie sieci Ikea, przebadano 5000 gospodarstw domowych z całego kraju.   


Małe mieszkanie, mała kuchnia

Niektóre z wniosków wydają się dość oczywiste. Badacze Ikea ustalili, że przeciętny Polak ma mniejsze mieszkanie, niż statystyczny Niemiec czy Skandynaw. Mniejsza jest też kuchnia. Jak mała? W przypadku większości ankietowanych (70%) powierzchnia kuchni mieści się w przedziale 6-15 mkw. Jeden na pięciu badanych gotuje w kuchni mniejszej niż 6 mkw, a tylko w co dziesiątym domu metraż przekracza 15 mkw.

Wyspa kuchenna – marzenie...

Z badania wynika, że mniej więcej 1% Polaków ma kuchnię z wyspą kuchenną, mimo, że stanowić ma ona przedmiot marzeń wielu ankietowanych. Jak wielu, raport nie określa.
Przeciętna polska kuchnia zaaranżowane jest w kształcie litery „I” lub „L” (przeszło 60%). Mimo, że przez lata promowano łączenie kuchni z jadalnią, takie rozwiązanie wprowadzone zostało w mieszkaniach 15% ankietowanych.

Stara, solidna kuchnia

Z badania wynika, że większość kuchni nie zmienia się przez lata, a właściciele są z tego raczej zadowoleni. Ok. 10% spośród badanych ma kuchnię nie starszą niż 2 lata, zaś 1/3 ankietowanych chciałaby wprowadzić coś nowego do architektury wnętrz swojej kuchni i zaaranżować ją na nowo.
Skoro wnętrze ma trwać przez lata, nic dziwnego, że nad efektowny wygląd badani przedkładali wysoką jakość i trwałość. Ważna jest też korzystna cena. Wszystkie te warunki były ważne dla ponad połowy respondentów. Polacy rzadko wybierają rozwiązania modne czy ekscentryczne. Stawiają raczej na rozwiązania sprawdzone i uniwersalne, takie, które starzeją się dobrze. Popularne jest wzornictwo proste i funkcjonale – takie wnioski muszą cieszyć dyrekcje szwedzkiego koncernu. Najbardziej popularne są drewniane meble w jasnych barwach. Kupuje je ok. 75% Polaków. Nie znaczy to, że kuchnie w różnych domach są takie same – neutralne w wyrazie meble kuchenne nabierają charakteru dzięki dodatkom.

Prosta bryła, dużo szuflad – meble kuchenne

Z badania wynika, że kuchnia dla ankietowanych powinna być przede wszystkim funkcjonalna i  praktyczna. Ważna jest możliwość przechowywania wszystkich potrzebnych rzeczy w zamkniętych szafkach. Czy nowe kuchnie Ikea spełniają te warunki? Więcej o systemie Ikea Metod >>

Zdjęcia: Ikea - materiały prasowe
Data publikacji: 20.05.2014 15:03