archirama.pl

10 najdroższych nowych wieżowców na świecie

Który z nowych drapaczy chmur kosztował najwięcej? Przedstawiamy 10 wieżowców, które w 2014 były najbardziej kosztowne w realizacji; wśród nich m.in. Shartd i współczesna architektura Dubaju

Najwyższe drapacze chmur na świecie: Shard

Wieżowiec Shard (Londyn, Wielka Brytania, proj. Renzo Piano) wśród dziesiątki najdroższych drapaczy chmur na świecie

Fot: Eric Smerling

W mieście drapaczy chmur

Pierwsze miejsce w ranking zajął bezapelacyjnie One World Trade Center w Nowym Jorku. Na miejscu dwóch wież wyrosła imponująca bryła – symbol Ameryki. Budynek otwarto uroczyście w listopadzie 2014. Władze USA obawiają się zapewne, że taki symbol kusić będzie terrorystów, podkreślają bowiem, że budynek objęty jest zabezpieczeniami na najwyższym poziomie, ma wyjątkowo mocną konstrukcję i nazywany bywa „najbezpieczniejszym biurowcem Ameryki”. Główny wieżowiec kompleksu World Trade Center ma 541 metrów i 104 pięter. Nowe WTC wybudowano kosztem 3,9 mld dolarów.

Shard kontra Palazzo

Koszt One World Trade Center pozostawił wszystkich konkurentów daleko z tyłu, ale na drugiej pozycji rywalizacja była zacięta. Dwa wieżowce uzyskały podobny wynik, The Palazzo, ekstrawagancki hotel w Las Vegas i londyński Shard. Każdy z drapaczy chmur kosztował po 1,9 mld dolarów.

Feng shui i niezwykłe bryły

Czwarte miejsce w rankingu najdroższych wieżowców na świecie zajmuje Taipei 101 na Tajwanie. Koszt - 1,76 mld dolarów. Inwestorzy liczą jednak, że inwestycja okaże się szczęśliwa. W końcu zrobili wszystko, by przyciągnąć fortunę. Wieżowiec wzniesiony jest na planie ósemki, tradycyjnie uznawanej za szczęśliwą liczbę. W projektowaniu brali udział specjaliści od magii – feng shui. Inwestor nie chwali się tym na stronie internetowej, ale planując termin rozpoczęcia budowy brano też pod uwagę układ gwiazd...

Współczesna architektura Dubaju jest oszczędna?

Co ciekawe, najwyższy drapacz chmur na świecie, Burj Khalifa w Dubaju był niemal o połowę tańszy od nowego WTC. Wystarczyło na solidne miejsce w połowie skali.
 
Szósty jest Sheraton Huzhou Hot Spring Resort w Chinach. Charakterystyczna bryła też przypomina cyfrę 8, przynajmniej kiedy odbija się w powierzchni wody. Sam budynek ma formę potężnego torusa – bramy, z kanałem pomiędzy dwoma łączącymi się w górze podporami.

Zielone ściany sięgają nieba

CapitaGreen ze swoim siódmym miejscem nie jest ani najdroższy, ani najwyższy, ale wyróżnia się imponującymi zielonymi ścianami.
Kolejne miejsca zajęły Elbphilharmonie i Bank of America Tower. Zaprojektowana przez stararchitektów z Herzog & de Meuron filharmonia nad Łabą będzie ze swoimi 110 metrami najwyższą budowlą w Hamburgu.
Dziesiątkę najdroższych wieżowców świata zamyka wart miliard dolarów drapacz chmur Chifley Tower.

Autor: KZ
Zdjęcia: Eric Smerling
Data publikacji: 4.12.2014 15:53

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!