Czy więzienie powinno być karą dla osadzonego, czy raczej przyjaznym środowiskiem, które pomoże mu zmienić sposób życia? Zwolennicy drugiej opcji skłaniają się ku zapewnieniu osadzonym dobrych warunków. Prym wiodą w tej dziedzinie Skandynawowie, ale także w Austrii, Wielkiej Brytanii czy innych krajach Zachodu znajdują się takie komfortowe obiekty. Polskich więzień na liście najwygodniejszych raczej trudno się spodziewać, w każdym razie w pierwszej setce.
Bryła jak biurowiec
Justice Center Leoben (Styria, Austria) śmiało może konkurować jakością architektury z biurowcami warszawskiego Mordoru. Ba, widok za oknem – zielone wzgórza – jest znacznie lepszy. Zaprojektowane przez Josepha Hohensinna więzienie jest kameralnym obiektem, mieści ok. 200 skazańców. Mają oni do dyspozycji jasne, dobrze oświetlone pokoje z aneksami kuchennymi, zasobną bibliotekę, sprzęt sportowy. W poszczególnych skrzydłach więźniowie mogą swobodnie przemieszczać się między celami a pomieszczeniami wspólnymi.
Styl skandynawski w pełnej krasie
Halden Prison, Halden, Norwegia: minimalistyczna bryła, drewno i beton, do tego drobne dekoracje. Rozkład wnętrz został zaprojektowany tak, by skłaniać więźniów do pozytywnych interakcji. Osadzeni mogą korzystać m.in. z zajęć sportowych i muzycznych. Z troski o dobre relacje z więźniami, część personelu nie jest uzbrojona. Otwarcie więzienia w 2010 roku wywołało protesty prawicowych organizacji.
Zrównoważony rozwój i ogródki
Norweskie więzienie Bastøy znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Znane jest m.in. z ekologicznych rozwiązań zastosowanych przez architektów, takich jak wykorzystanie energii słonecznej, produkcja żywności na własne potrzeby – a także z najniższego w Europie wskaźnika recydywy. Co ciekawe, jest to obiekt opisywany jako najtańszy w utrzymaniu norweski zakład karny.
Więcej więziennych wnętrz – w galerii poniżej.
Przeczytaj także:
