archirama.pl

11 najpiękniejszych szkół na świecie. Współczesna architektura

Najlepsze bryły i architektura wnętrz – szkoły ze świata projektowane przez współczesnych architektów

Szkoła Zarządzania i Dizajnu Zollverein w Essen

Szkoła Zollverein w Essen, projekt SANAA

Fot: Christian Richters


Skandynawskie eksperymenty edukacyjne, fantastyczne bryły projektowane przez gwiazdy współczesnej architektury, niewielkie budynki zatopione w zieleni... przedstawiamy kilka pięknych szkół i uczelni, z których nie chce się wyjeżdżać na wakacje.


Szkoła podstawowa w Larvik, Norwegia. Autorzy: Schmidt Hammer Lassen Architects
Skandynawscy projektanci eksperymentują z przestrzenią i organizacją wnętrz. Wielkie otwarte przestrzenie zamiast klas dają więcej możliwości nauczycielom. Poszczególne sale zostały oddzielone szklanymi przegrodami – wszyscy uczniowie na danym piętrze uczą się „razem”. Prawdopodobnie wielu nauczycieli i rodziców w Polsce protestowałoby przeciw takiemu rozwiązaniu, bojąc się chaosu.

Ørestad Gymnasium, Kopenhaga, Dania. Autorzy: 3XN Architects
Fantastyczne schody to nie jedyny element wyróżniający wnętrze. W obszernym holu umieszczone zostały pawilony-wieże, z tarasami pełnymi wypoczynkowych mebli.  


Zespół szkół PEGS w Melbourne, Australia. Autorzy: McBride Charles Ryan
Sylwetka szkoły kojarzy się z wycinanką z czarnego papieru, ale wnętrza są barwne i pełne światła. Więcej >>


Mfa Klarendal, Arnhem, Holandia. Autorzy: DeZwarteHond
Na terenie starych koszar powstała wielofunkcyjna przestrzeń, łącząca szkołę podstawową, centrum sportowe, sale taneczne, a nawet centrum odnowy biologicznej. Więcej >>

Szkoła Zarządzania i Dizajnu Zollverein w Essen, Niemcy. Autorzy: SANAA
Ikoniczna bryła szkoły to sześcian o boku ok. 37 metrów, ze ścianami przebitymi kwadratowymi oknami. Rozrzucone po elewacji kwadratowe otwory wprowadzają do wnętrza dużo światła. Więcej >>


Centrum edukacyjne w Queensland, Australia. Autorzy: CRAB Studio
Kubistyczny trójwymiarowy kolaż. Takie wrażenie sprawia architektura wnętrz nowej australijskiej uczelni. Wysokie sale pełne zakamarków, a obok niech wielkie przeszklenia, łączące architekturę wnętrz z zielenią na zewnątrz.   


Kompleks Bailly, Saint-Denis, Francja. Autorzy: Mikou Design Studio
Architektura wnętrz jest bardzo oszczędna, ale nie surowa, projektanci wprowadzili do wnętrza dużo czystych kolorów. Uczniowie mają dostęp do przestrzeni na wolnym powietrzu.


Crèche Rue Pierre Budin, Paryż, Francja. Autorzy: ECDM
Biała bryła z ogrodem na dachu


Sarreguemines, Francja.  Autorzy: Michel Grasso, Paul Le Quernec
To właściwie nie szkoła, a przedszkole, ale warte zauważenia choćby ze względu na koncept. Całość założenia zaprojektowana została na wzór komórki, z zielenią w roli cytoplazmy i bryłą budynku w miejscu jądra.  


Sra Pou Vocational School w Sra Pou, Kambodża. Autorzy: Rudanko + Kankkunen
Minimum kosztów, maksimum efektu. Biedne kraje nie mogą sobie pozwolić na drogie budynki, ale to nie znaczy, że muszą rezygnować z dobrej architektury współczesnej. Szkoła w Kambodży została zaprojektowana specjalnie dla lokalnej społeczności i wybudowana przez mieszkańców wioski z wysuszonej na słońcu cegły (adobe).


Szkoła-ogród w Katowicach. Spółka Projektowa Architektoniczno-Budowlana Arch-Sim
Na koniec realizacja z Polski – może nie tak efektowna jak niektóre przywoływane wcześniej, ale także interesująca. Szkoła-ogród w katowickiej dzielnicy Giszowiec miała być przyjaznym środowiskiem do nauki dzięki połączeniu architektury z zielenią. Więcej >>


Zobacz także: szkoły w Norwegii


Autor: KZ
Zdjęcia: Christian Richters
Data publikacji: 26.06.2015 12:19

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!