archirama.pl

8 nietypowych balkonów. Współczesna architektura i design

Balkon to nie tylko pelargonie w doniczkach i wieszaki na rowery. Tym razem przedstawiamy kilka nietypowych projektów

Warszawa 2.0 -  BLOK Z OBROTOWYMI BALKONAMI

BLOK Z OBROTOWYMI BALKONAMI

Fot: Paweł Kłudkiewicz

Ruchoma bryła

Living Room House (Seifert Stoeckmann) to najbardziej nietypowy budynek mieszkalny w spokojnym mieście Gelnhause. Biała bryła podzielona jest szachownicą okien, nietypowa jest też architektura wnętrz. Ale najbardziej charakterystycznym elementem domu jest balkon-sypialnia. Cały pokój wysuwa się na zewnątrz jak gigantyczna szuflada.

Składak

Bloomframe to także balkon, który pojawia się tylko kiedy jest potrzebny. Zaprojektowana przez Hofman Dujardin Architects konstrukcja ma dwie części. Górna jest przeszklona i w zależności od ustawienia służy jako przezroczysta barierka albo okno.
Podobne założenia kierowały projektantami z firmy Fakro, którzy opracowali okno połaciowe, zmieniające się w niewielki balkon z delikatną balustradą.

Wieżowce i ziemianki

Najwyższy drapacz chmur w Ameryce, wieżowiec Sears Tower, to zarazem obiekt z jednym z najwyżej umieszczonych balkonów. Zabudowana ze wszystkich stron klatka wykonana jest ze specjalnie wzmocnionego szkła, stojące na szklanej podłodze osoby mogą spojrzeć prosto w dół. Od ziemi oddziela je sto pięter.

Balkon w podziemiach? Brzmi to nieco dziwnie, ale w architekturze Japonii wszystko jest przecież możliwe. Yukiharu Suzuki zaprojektował Sukiya House, rezydencję z wpuszczonym pod ziemię tunelem. Korytarz ze ścianami z betonu architektonicznego przebija zbocze wzgórza, a jego ostatni odcinek służy jako „balkon”.

Budynek peryskop

Projektanci z Ofis Arhitekti starali się osiągnąć niemożliwe – na zatłoczonym osiedlu dać wszystkim mieszkańcom idealny widok na morze. Udało się; na słoweńskim wybrzeżu powstały dwa budynki mieszkalne, każdy z trzydziestoma mieszkaniami. Żeby widoku nie mąciły niepożądane elementy, architekci zdecydowali się je po prostu zasłonić.
Indywidualnie zaprojektowane bryły wysunięte z lica budynku wycinają najlepsze możliwe kadry z otoczenia.

Design w Amsterdamie

Ten pomysł na balkon wydaje się jednak trochę szalony. Projektanci z grupy G10 Design proponują mieszkańcom Niderlandów powiększenie przestrzeni mieszkań tymczasowymi konstrukcjami. Tradycyjne domy w Amsterdamie na ogół nie mają balkonów. Według projektantów ten brak można zniwelować, wieszając za oknem specjalny, bezpieczny i estetyczny hamak. Jak na razie, mimo niewielkich kosztów takiej inwestycji, pomysł się jednak nie przyjął.

Design na południu

Design nie musi być beztroską zabawą z formą. Na przeciwnym biegunie mieszczą się np. stosowane w Afryce kuchnie solarne. Balkon z aluminiową czaszą nie wygląda może najpiękniej, ale zmienia się w funkcjonalną „maszynę do gotowania”, poprawiającą jakość życia mieszkańców.  

Autor: KZ
Zdjęcia: Paweł Kłudkiewicz
Data publikacji: 3.03.2015 16:23

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!