Nowe bryły, nowoczesna architektura - wraz z nowym rokiem akademickim wiele uczelni odda studentom nowe wydziały. Część, jak np. nowy wydział matematyki na Politechnice Warszawskiej jest już czynny, pozostałe będą udostępniane studentom sukcesywnie.
Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Biuro architektoniczna Kuryłowicz & Associates projektując nowy wydział Neofilologii UW w jak największym stopniu starali się nawiązać do istniejącej po przeciwnej stronie ulicy Dobrej, Biblioteki Uniwersyteckiej. Kompleks zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Pierwszy jest już na ukończeniu. Nowy wydział ma rozwijać koncepcje architekta Marka Budzyńskiego (autora projektu BUW). Projekt biura Kuryłowicz & Associates to kompleks mający stać się sekwencja budynków połączonych dziedzińcami i wewnętrzną ulicą. Na dachu, podobnie jak w BUWie, zaprojektowano rozległe ogrody.
Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW
Szklana elewacja bryły gmachu nowego wydziału Politechniki Warszawskiej została zaprojektowana na terenie wpisanym do rejestru zabytków. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu odpowiadającego współczesnym standardom architektonicznym. Nowoczesne, szklane elewacje odbijają otaczającą gmach zieleń. A poziome, nieregularne, delikatne żaluzje nadają budynkowi nowoczesnej formy. Studenci już mogą korzystać z nowego gmachu!
Centrum Biblioteczno – Informacyjne WUM
26 czerwca 2012 otwarto jeden z pierwszych planowanych obiektów WUM mieszczących się w Kampusie Banacha. Nowy obiekt to pięciokondygnacyjny budynek mieszczący (4 kondygnacje nadziemne). W przeszło 170 pomieszczeniach zaprojektowano wiele funkcji. Na parterze zlokalizowano dwie wypożyczalnie: bezobsługową i z obsługą oraz punkt informacji bibliotecznej. Tutaj znajdzie się też siedziba muzeum uczelni oraz pomieszczenia Oficyny Wydawniczej WUM. Na parterze zaprojektowano także sale seminaryjne, hol, szatnie oraz kiosk. Sama bryła budynku jest zwarta, o regularnym kształcie.
Nowy Gmach ASP we Wrocławiu
Szklana bryła nowego gmachu ASP we Wrocławiu jest już gotowa na przyjęcie studentów. Autorem projektu jest Pracownia Architektury Głowacki Tomasza Głowackiego we Wrocławiu. Wykonanie elewacji z mlecznego szkła zapewnia dobre doświetlenie wnętrze, a jednocześnie chroni przed jego nadmiernym nagrzewaniem i naświetlaniem – niektóre pracownie nie potrzebują tak intensywnego światła. 1 października 2012 studenci będą mogli zdradzić nam swoje opinie na temat nowego gmachu ASP we Wrocławiu
Nowa Szkoła Filmowa w Katowicach
Na rozpoczęcie prac budowlanych nad tym obiektem musimy jeszcze trochę poczekać. Warszawskie biuro projektowe GRUPA 5 przy współpracy z biurem BAAS Architects z Barcelony, są autorami projektu nowoczesnego gmachu Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wygrana w konkursie dała architektom pewność, że ich projekt zostanie zrealizowany. Na przedstawienie pełnego projektu mają niecałe dwa lata. Architekci poprzez innowacyjne rozwiązanie elewacji nawiązali stylem do pobliskich kamienic. elewacja zostanie wykonana z cegieł pochodzących z rozbiórki kamienicy stojącej w miejscu przyszłego gmachu. Rozebrany budynek zostanie wiernie zrekonstruowany i wkomponowany w ażurowa fasadę filmówki.
Przeczytaj także:
Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej
A dokładnie Centrum Rozwoju Przestrzeni Inteligentnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Budynek został przystosowany dla studentów II i III stopnia studiów. Bryła budynku jest wąska, wykończona z jednej strony szkłem szkłem, z drugiej białą ściana wykonana z paneli. Na czterech nadziemnych kondygnacjach zaprojektowano laboratoria, sale wykładowe i wiele innych funkcji pozwalających studentom korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW
Bryła sześcianu lub zbliżona do sześcianu także może stać się atrakcyjna. Taki właśnie kształt zaproponowała grupa projektowa Industria. Budynek ma być przedłużeniem istniejącego już Wydziału Nauk Historyczno – Społecznych. Odpowiednio uformowanie bryły przez wyjęcie kilku kubików nadało gmachowi indywidualności.
Wydział Neofilologi i Rektorat Uniwersytetu Gdańskiego
Architektom z biura Wolski Architekci zależało na stworzeniu widocznych i czytelnych przestrzeni publicznych. Wydział został połączony wraz z Rektoratem uczelni. Bryła budynku zostało ciekawie rozwiązana poprzez stosowanie modułów z paneli, między którymi wkomponowano okna. Dzięki temu bryła zyskuje rytm a nowoczesne rozwiązania przyciągają wzrok.
Centrum Promocji Mody oraz Centrum Nauki i Sztuki
Nowa bryła jednego z wydziałów łódzkiej ASP sprawia wrażenie lewitującej. Na otwarcie gmachu trzeba jeszcze poczekać, ale już wiadomo, że wyliczony koszt inwestycji to 78 mln zł. Niska, ale rozłożysta bryła ma mieścić centrum promocji mody oraz Centrum Nauki i Sztuki. W budynku zaprojektowano między innymi profesjonalny wybieg do pokazów mody!

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
