archirama.pl

Architektura. Dom Kereta wśród 15 najwęższych budynków świata. Zobaczcie ranking The World Geography.

Architektura. Dom Kereta znajdujący się na warszawskiej Woli został okrzyknięty przez portal amerykański The Word Geography jednym z najcieńszych domów na świecie. Zobaczcie w jakim towarzystwie znalazł się Dom Kereta. Przedstawiamy cały ranking

Dom Kereta

Dni otwarte w Domu Kereta

Fot: materiały prasowe

Amerykański portal The World Geography opublikował ranking najcieńszych budynków na świecie. Pośród wymienionych obiektów nie zabrakło polskiego akcentu. Bonusowe miejsce w zestawieniu zajęła realizacja projektu Jakuba Szczęsnego, Dom Kereta.

Dom Kereta Jakub Szczęsnego - w rankingu najcieńszych domów na świecie

Bryła Domu Kereta to instalacja w pogranicza sztuki i architektury. Projekt warszawskiego architekta Jakuba Szczęsnego wciśnięty został w szczelinę pomiędzy kamienicą z adresem Żelazna 74 a  blokiem przy ulicy Chłodnej 22. Miejsce wybrane pod Dom Kereta nie jest przypadkowe. Dom Kereta znajduje się nieopodal miejsca, gdzie w czasie okupacji stał drewniany most, łączący dwie części getta ponad aryjską ulicą Chłodną. W getcie zaś przebywała podczas II Wojny Światowej matka izraelskiego pisarza. Dzięki pomocy polskiej niani udało jej się uciec z niewoli. Trafiła stamtąd pod opiekę polskiej prostytutki. Po wojnie zaś została umieszczona w domu dziecka skąd przez Francję udało jej się dotrzeć do Izraela.

Dom Kereta - mieszkanie na trzech poziomach

Zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego instalacja w najwęższym miejscu ma 92 cm, w najszerszym 152 cm. Trzypoziomowa instalacja zbudowana jest na planie trójkąta.  Do Domu Kereta można dostać się przez podnoszoną klapę. Na pierwszym piętrze umieszczono pokoik z biurkiem, kuchenkę i toaletę z prysznicem. Aby wejść na drugą kondygnację pełniąca rolę sypialni trzeba wspinać się po drabinie.

Dom kereta - artystyczną rezydencją

Obecnie w Domu Kereta realizowany jest program rezydencjonalny, w którego ramach zaproszeni z całego świata artyści mieszkają, poznają historię stolicy i tworzą dzieła związane w Warszawą. Dom Kereta jest instalacją czasową. Po dwóch latach zniknie w warszawskiego pejzażu. Obecnie zakupem instalacji projektu Jakuba Szczęsnego zainteresowani są kolekcjonerzy sztuki. Jeden z nich chciałaby, aby Dom Kereta stanął na mazurach na działce z widokiem na Jezioro Lemaańskie

Ranking The World Geography

Ranking stworzony przez The World Geography  otwiera wieżowiec Flatiron w Nowym Jorku. Zlokalizowany na Manhattanie u zbiegu 175 ulicy i Piątej Alei budynek, w momencie oddania do użytku (1902 roku) był jednym z najwyższych wieżowców w mieście. W najwęższym miejscu  Flatiron ma jedynie około 2 m szerokości Na drugim miejscu uplasował się budynek Pancake House zwany również Kamenori (razor) House w Osace. Sławę ten cienki jak brzytwa wieżowiec zawdzięcza nie tylko swojej „szczupłej" bryle ale także sławnej na całym świecie restauracji Try Angle ulokowanej na najwyższym piętrze.

Sprawdźcie budynki jakie znalazły się w rankingu The Word Geography

1. Wieżowiec Flatiron, Nowy Jork, USA
2. Pancake House, Osaka, Japonia
3. Super Thin Building, Nara, Japonia
4. Icon, Nowy Jork, USA
5. Wieże Gateway, Singapur
6. Budynek w Kisarazu, Japonia
7. Haussmann Building, Paryż, Francja
8. Dom w południowym Kensington, Londyn, Wielka Brytania
9. Budynek w Nagasaki, Japonia
10. Czerwony budynek, Okajama, Japonia
11. Budynek w Tarragonie, Hiszpania
12. Silver Building, Tokio, Japonia
13. John Hancock Center, Boston, USA
14. Dom na Sycylii, Włochy
15. Budynek gdzieś w Ameryce Południowej
Jako bonus The Word Geography wymienia najcieńszy dom na świecie czyli Dom Kereta w Warszawie projektu Jakuba Szczęsnego

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.09.2013 16:52

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!