Kościoły na świecie. Najłdniejsze kościoły na świecie. Oto dziesięć przykładów architektury sakralnej na świecie. Wybraliśmy kościoły, które są ciekawe architektonicznie. Czy architektura polskich kościołów powinna dążyć w tym kierunku?
1. Jubilee Chuch w Rzymie - Kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie.
Jako pierwszy prezentujemy kościół projektu biura Richard Meier & Partners. Jubiler Chuch znajduje się w Rzymie i został zrealizowany w 2003 roku. Kościół jest kontrowersyjnym przykładem współczesnej architektury w centrum historycznego miasta. Ciekawy kształt bryły uzyskano dzięki wykorzystaniu betonu, stiuku, trawertynu oraz szkła.
2. Parish Church of Santa Monica
Kolejnym kandydatem jest kościół projektu Vicens & Ramos. Kościół w Santa Monica jest kompleksem, w którym znajduje się także administracja kościelna. Architekci opisują kształt uzyskanej bryły jako stopklatkę z wybuchu, stąd połamane i podłużne kształty.
3. Gyesan Church w Korei Północnej
W mieście Incheon w 2005 roku powstał kościół zaprojektowany przez iArc Architects. Skomplikowana konstrukcja kościoła sprawia wrażenie że jego jedna część lewituje nad ziemią. Kształt bryły ma podkreślać symbolikę tego miejsca.
>> Zobacz najlepszą architekturę z Chin!
4. Dove of Peace Church
Kościół zaprojektowany przez pracownię Weava Architects ma być zrealizowany w mieście Ordos, w dzielnicy Dong Sheng. Projekt został ukończony w 2012 roku i obecnie czeka na realizację. Strzelista fasad wzbija się do nieba na znak funkcji, jaką pełni budynek.
5. Harajuku Church w Tokio
Projekt autorstwa biura Ciel Rouge został zrealizowany w 2006 roku. Obiekt jest znacznie ciekawiej zaprojektowany we wnętrzu. Ciekawe kształty i nowoczesny wystrój przyciągają. Z zewnątrz kościół jest skromny o tradycyjnej architekturze.
6. Convent de Sant Francesco w Hiszpanii
Przykład ciekawej rewitalizacji kościoła to projekt biura Davida Closesa. Projekt zrealizowano w 2011 roku w hiszpańskim mieście Santpedor. Stary kamienny, niewielki kościół zyskał szklane wejście wkomponowane w jego kształt. Jednak rewitalizacja wymusiła zmianę funkcji kościoła i obecnie znajduje się tam centrum kultury.
7. Christ Resurrection Church we Włoszech - kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie.
W Mediolanie zrealizowano kościół projektu Cino Zucchi Architetti. Powstał on w 2010 roku. Kościół powstał w przemysłowej dzielnicy Mediolanu. Aby nawiązać do kontekstu kościół powstał poprzez przekształcenie istniejącego tu kiedyś magazynu. Zachowawcze i stonowane kolory to wynik chęci wkomponowania się w kontekst otoczenia.
>> Oto ranking polskich wieżowców!
8. Donau City Church w Wiedniu - kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie.
Wiedeński kościół został oddany wiernym w 2000 roku, a zaprojektowany przez Heinza Tesora. Kościół wykonano z chromowanej stali. Bryła przypomina zwykłą kostkę. Światło zostaje wpuszczone do środka poprzez niewielkie kołowe otwory w elewacjach.
9. Kościół Waiuku w Nowej Zelandii
Projekt biura Jasmax został zrealizowany w 2006 roku. Projekt zakładał przebudowę istniejącego tu od 1960 kościoła. Architekci założyli w projekcie otwarcie kościoła na społeczeństwa nadając mu spokojnego charakteru. Kościół jest rozpoznawalny dzięki swoim kolorowym witrażom.
10. Martin Luter Church w Austrii
Kościół zrealizowany w austriackim mieście Hainburg w roku 2011. Projekt wyszedł z austriackiego bura Coop Himmelb(l)Au. Specyficzny kształt bryły powoduje, że jest on rozpoznawalny i budzi mieszane uczucia. A wy co sądzicie o tej bryle?
Przeczytaj także:

-
Pierwszy w Polsce kompleks religijno-wypoczynkowy planuje zbudować w Toruniu ojciec Rydzyk. Przy malowniczym Porcie Drzewnym szykuje się powtórka z Lichenia, z tą różnicą, że oprócz strawy duchowej w postaci bombastycznej świątyni, pielgrzymi dostaną też coś dla ciała – lecznicze kąpiele w aquaparku z geotermalną wodą. Będzie to prawdziwa mekka dla słuchaczy Radia Maryja więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej

- ARCHITEKTURA: Rydzykland, czyli mix Lichenia z Ciechocinkiem
- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet