Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Bryła Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze od Kengo Kuma. Galeria, czy może ogród botaniczny? GALERIA - TOP 10

  • Komentarze

Nowe Muzeum Historii Naturalnej. Projekt Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects

Nowe Muzeum Historii Naturalnej. Projekt Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects

Fot: Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects
  • Szkielet zwierzęcia, który „wynurza” się z ziemi wraz z bryłą muzeum
  • Makieta bryły muzeum
  • Wielopoziomowość bryły muzeum ukazana na makiecie
  • Zdumiewająca sala wystawowa muzeum. Zgodnie z obietnicą architektów wnętrze łączy się z zewnętrzem
  • Ascetyczna przestrzeń kontemplacyjna
  • Makieta - ujęcie na wejście
  • Ujęcie na jeden z ciekawszych efektów architektonicznych. Podniesienie podłogi na potrzebę pokazania tego, co się dzieje pod jej poziomem
  • Makieta - widok na cały zespół Nowego Muzeum Historii Naturalnej
  • Widok z bryły od strony przestrzeni miejskiej
  • Wyeksponowana, zielona ściana jako bohater wnętrza

Bryła muzeum wynurza się z podziemia jak gigantyczny gad, który utkwił tam tysiące lat wcześniej. Wrażenie nie jest przypadkowe. Funkcją, jaką spełnia ta architektura współczesna jest Muzeum Historii Naturalnej, w którym o gadach i innych zwierzętach z np. epoki kamiennej, z pewnością będzie mówiło się wiele. Przedstawiamy TOP 10 ujęć nowego projektu

Muzeum w ogrodzie botanicznym czy ogród w muzeum?

Nowe Muzeum Historii Naturalnej ulokowane będzie w samym sercu Kopenhagi, w pięknym i historycznym miejscu. Bryłę muzeum ma otoczyć ogród botaniczny, który pozwoli architektom na stworzenie bardziej naturalnego, a więc autentycznego klimatu. Dziś działkę zajmują przypadkowe budynki. Zamiast nich ma tam stanąć obiekt, który połączy ruch, miasto oraz ogród i muzeum w jedną, spójną całość. Projektantami bryły są architekci z biura Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects.

W opinii architektów, nowa architektura współczesna ma szansę być zarówno muzeum w ogrodzie jak i ogrodem w muzeum. W przeciwieństwie do tradycyjnej galerii, w której przeżywanie wystawy zaczyna się w budynku, ten obiekt jest miejscem, w którym to spacer w ogrodzie zaprasza widza do historycznej podróży.

Muzeum w Danii to miejsce niezwykłe. Ma m.in. jedną z największych i najbardziej przestronnych kolekcji dokumentujących historię naszej planety. Bryła muzeum ma za zadanie chronić te zbiory, ale i udostępnić je uczestnikom wystaw. Architektura współczesna wpisuje się w krajobraz bez przesadnej ingerencji i zmiany jego charakteru, wręcz wtapiając się w otoczenie.



Muzeum, które odkrywa tajemnicę

Wyobraź sobie, że spacerując w ogrodzie nagle dostrzegasz szkielet ogromnego wieloryba majestatycznie unoszącego się nad ziemią. Obiekt muzeum powala zajrzeć do wnętrza przez specjalne otwarcia widokowe - serię cięć w bryle. Przebłyski te inspirują, prowokują i zachęcają do wejścia. Duże gabaryty bryły, dostosowane do gigantycznych szkieletów zwierząt, przerażają i zachwycają jednocześnie.

Dzięki wielopoziomowości obiektu, obłym kształtom, możliwości wejścia na dach i „przycupnięcia” na jego powierzchni, a także dzięki licznym przeszkleniom i niespodziankom wizualnym rozgrywa się tu prawdziwy koncert architektoniczny. Dla każdego znajdzie się odpowiednie miejsce. Są przestrzenie wspólne, otwarte, zamknięte, czy też wyjątkowo zaludnione. Są również miejsca, można powiedzieć, ascetyczne, gdzie samotny widz otoczony jest wyłącznie przestrzenią i naturą. Ta architektura odzwierciedla ideę odkrywania, co jest niewątpliwie domeną muzeów.


Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.