Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Co warto zobaczyć w Rio de Janeiro? 10 budynków

 • Komentarze

Współczesna architektura Brazylii: Muzeum Przyszłości

Bryła Muzeum Przyszłości w Rio de Janeiro, nadwieszone nad placem skrzydło

Fot: Mario Roberto Durán Ortiz, wikimedia Commons
 • Współczesna architektura Brazylii: Muzeum Przyszłości
 • Co zobaczyć w Rio? Najwiecej widac z góry
 • Cidade das Artes in Rio de Janeiro
 • Nowa opera w Rio de Janeiro. Betonowa bryła
 • Katedra w Rio de Janeiro. Współczesna architektura - modernizm inspirowany budowlami Majów
 • Architektura wnętrz katedry w Rio de Janeiro
 • Kościół Candelaria, Rio de Janeiro. Architektura Brazylii
 • Stadion Maracanã w Rio de Janeiro. Klasyka sportowej architektury
 • Niterói Contemporary Art Museum - Muzeum Sztuki Współczesnej na obrzeżach Rio de Janeiro
 • Metro w Rio de Janeiro. Cardeal Arcoverde
 • Escadaria Selarón, czyli atrakcja turystyczna Rio
 • Ogród botaniczny w Rio de Janeiro. Warto zobaczyć i odpocząć od hałasu miasta

Po olimpiadzie w Rio zostaną nowe obiekty sportowe, ale współczesna architektura brazylijskiego miasta ma więcej do zaoferowania

Warto zobaczyć (w) Rio

Najlepiej zacząć od spojrzenia na miasto z góry. Można się wybrać na wzgórze z pocztówkową figurą  Chrystusa Odkupiciela (Paul Landowski, 1931). To jeden z najbardziej znanych symboli Brazylii. Alternatywą jest wjazd kolejką linową na szczyt Głowy Cukru. Z wysokości prawie 400 metrów można objąć wzrokiem imponującą panoramę miasta, zatoki i pobliskich wzgórz. Później można już śmiało ruszyć do miasta.

Futurystyczne bryły

Na fali sukcesu gospodarczego sprzed kilku lat Brazylia zainwestowała w prestiżowe obiekty, które miały stać się ikonami architektury i symbolami rozwoju. W Rio najbardziej reprezentatywnym z nich jest Muzeum Przyszłości, Museu do Amanhã zaprojektowane przez Santiago Calatravę. Budynek został wyposażony m.in. w panele fotowoltaiczne pokrywające częściowo zapotrzebowanie na prąd, zaś do chłodzenia służy woda przepompowywana z pobliskiej zatoki. Wystawy prezentowane w muzeum dotyczyć mają m.in. nowych technologii, astronautyki, zmian klimatycznych, najwyraźniej wszystkiego, czym zajmuje się futurologia.

Muzeum Przyszłości otwarte w 2015 roku ma barokowo bogatą bryłę. W porównaniu z nim Niterói Contemporary Art Museum wydaje się niemal klasyczne. Zaprojektowany przez Oscara Niemeyera budynek wpisuje się w ten sam nurt modernistycznej architektury, który uformował zabudowę stolicy. Spodek wsparty na wąskiej podstawie ulokowany jest na klifie przy morskim brzegu. Do wnętrza prowadzi kapryśnie wygięta rampa z czerwonym „dywanem”. W budynku można obejrzeć wystawę współczesnej sztuki brazylijskiej, zjeść kolację i posłuchać koncertu.

Stadion Maracanã

Rozmiłowani w piłce nożnej Brazylijczycy jako miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć w Rio wskazują stadion Maracanã. Zaprojektowany przez Raphaëla Galvão i Pedro Paulo Bernardesa Bartosa budynek był największym piłkarskim stadionem świata, mógł zgromadzić 200 000 kibiców. Po kolejnych przebudowach jego pojemnośc spadła do „zaledwie” 78 000 osób, ale stał się wygodniejszy i bardziej bezpieczny.

Architektura sakralna i muzyka

Na spotkanie z muzyka poważną lepiej jednak wybrać się do Cidade da musica, nowej opery Rio. Największa sala koncertowa Ameryki Południowej mieści 1780 słuchaczy. W brutalistycznym budynku z 2013 roku mieszczą się m.in. siedziby trzech teatrów. Bryła zaprojektowana przez Christiana de Portzamparc wzbudziła mieszane komentarze, za to z jednoznaczną krytyką spotkał się koszt budowy (ok. 250 millionów dolarów), pięciokrotnie przekraczający założony budżet.

Interesującą akustykę ma też ponoć katedra św. Sebastiana (Edgar Fonseca, 1979) uformowana na wzór piramidy majów. Złośliwi porównują ją raczej do silosu, ale witraże w modernistycznym budynku są zwykle chwalone.
Dla równowago warto też zajrzeć do kościoła Candelária, pompatycznej świątyni z końca XVIII wieku. 

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Rio ma także kilka wartych odwiedzenia zabytków. Na pierwszym miejscu wśród nich jest biblioteka, a właściwie Portugalska Czytelnia Królewska. Wnętrze zaprojektowane w latach 80. XXI wieku wygląda jak filmowa scenografia. Trzy piętra książek piętrzą się nad stolikami, do regałów prowadzą wąskie, oplecione ornamentami galerie. Osoby z lękiem wysokości raczej nie dotrą do niektórych działów, a w roli bibliotekarza mimowolnie wyobraża się orangutana z Niewidocznego Uniwersytetu Pratchetta.
Między zabytkami można podróżować metrem, niektóre stacje, jak Cardeal Arcoverde same w sobie są warte rzutu oka. Podczas zwiedzania warto zarezerwować sobie czas na przerwę w ogrodzie botanicznym – na przybyszu z Europy kolekcja robi duże wrażenie, efektowny jest zwłaszcza zbiór orchidei i 900 różnych palm.

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Marcos Luz, Flickr, Mario Roberto Durán Ortiz, wikimedia Commons, Ana Carla AZ, Wikimedia Commons, Osmar Carioca, Wikimedia Commons, Wutzeafant, Wikimedia Commons, Adelano Lázaro, Wikimedia Commons, Phil Whitehouse, Wikimedia Commons, Chensiyuan, Wikimedia Commons, Portal da Copa, materiały prasowe, Julia Nogueira, Wikimedia Commons, Adam Jones, Ph.D.
Data publikacji: 19.08.2016 12:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.