Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Co zobaczyć w Gdyni – i gdzie zjeść? Pięć restauracji

  • Komentarze

Co zobaczyć w Gdyni? Wycieczka szlakiem gdyńskich restauracji. Architektura wnętrz i jedzenie

Żyrandol z butelek w restauracji Serio, Gdynia

Fot: K. Zięba

Gdynia to nie tylko modernizm. Przez miasto przebiega także szlak kulinarny

Tradycją Weekendu Architektury w Gdyni są spacery, w trakcie których przewodnicy i architekci opowiadają o historii miasta i współczesnej architekturze. Szlaki spacerów łączą modernistyczne kamienice śródmieścia i innych dzielnic Białego Miasta. W 2015 roku uczestnicy Weekendu mieli okazję spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy. Jeden ze spacerów zorganizowany został pod hasłem Via Food&Design - architektura wnętrz lokali szlaku kulinarnego. W wybranych lokalach na spacerowiczów czekali architekci wnętrz i właściciele restauracji. Spotkaniom z projektantami towarzyszył poczęstunek, z przekąskami typowymi dla kolejnych kuchni.

Cafe Cyganeria

Cyganeria uznawana jest za najstarszą kawiarnię w Gdyni, działa od 1946 roku w przedwojennej kamienicy. W 2014 roku wnętrze zostało gruntownie zmodernizowane. Projekt przygotowała Anna Orchowska-Smolińska, badaczka modernistycznej architektury Gdyni. Nic więc dziwnego, że wnętrze kojarzy się z architekturą lat 30. ubiegłego stulecia. Wykorzystane zostały przedwojenne materiały, między innymi charakterystyczne gorseciki, na podłodze ułożono sześciokątne, grafitowe płytki. Udało się też odtworzyć wyłożone miedzianą blachą drzwi wejściowe, a nawet witrynę z wygiętymi półkoliście szybami. Takie przeszklenia zamontowali w kamienicy przedwojenni rzemieślnicy, w PRL podobne szyby były jednak niedostępne.
Nowa Cyganeria nie jest jednak pastiszem przedwojennego wnętrza. Projektantka odsłoniła ceglane i betonowe ściany, nadając pomieszczeniu bardziej współczesny charakter.

Główna Osobowa

Wnętrze zaprojektowała pracownia PB Studio z Gdyni, nawiązując do modernizmu. Wyposażenie zostało wykonane we współpracy z miejscowymi rzemieślnikami, między innymi kaletnikiem i ślusarzem. Bar obudowany został metalową „klatką” , lekką konstrukcją z metalowych listew. Charakterystycznym elementem wystroju jest mozaika na podłodze. Iluzjonistyczny wzór ułożony został z przyciętych według projektu architektów gresowych płyt.

Białe wino i owoce

Nazwa zaczerpnięta została ze starego żartu. Na wszelki wypadek wchodzących wita wymalowane na ścianie graffiti z butelką siwuchy i rozsypanymi po stole ogórkami. Poza tym bistro ma raczej surowy wygląd. O przeszłości lokalu przypominają zawieszone w oknach metalowe rolety.

Kawiarnia Śródmieście

Wizytówką lokalu jest „neon” z nazwą baru ułożoną z żółtych żarówek. Według projektantów, niewielki budżet, który mieli do dyspozycji, pomógł im w oczyszczeniu wnętrza ze zbędnych elementów.

Pizzeria Serio

Podobnie jak Śródmieście, także włoska restauracja Serio ma wnętrza zaprojektowane przez Macieja Ryniewicza. W kamienicy z lat 30. rustykalny styl tradycyjnej włoskiej knajpki nie byłby na miejscu. Projektant pogodził więc elementy wyposażenia wprost z Italii z współczesną aranżacją. Żółty piec do pizzy został wyeksponowany jak abstrakcyjna rzeźba, a we wnętrzu pojawiły się ścianki działowe ze szczap opałowego drewna. Nad blatem baru unoszą się kandelabry z butelek, podpatrzone przez projektanta w podróży. Wzorem był Milk Bottle Chandelier zaprojektowany przez Bonne Plat. Światła dostarczają też przemysłowe lampy i halogeny. Meble z jasnego drewna na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie solidności; jeden z nich wręcz stopił się z konstrukcją, obejmując betonowy filar.

Miejsca, które można było odwiedzić w trakcie Weekendu Architektury nawiązują programowo – na różne sposoby i w różnym stopniu – do lokalnej tradycji.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: K. Zięba
Data publikacji: 30.09.2015 16:33
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.