archirama.pl

Co zobaczyć w Mediolanie? Przewodnik po współczesnej architekturze północnych Włoch

W Mediolanie, mieście mody i designu, poza sklepami warto też zobaczyć współczesną architekturę włoską. 7 budynków

Torre Velasca - wieżowiec w Mediolanie

Klasyka współczesnej architektury włoskiej, Torre Velasca, wieżowiec w Mediolanie, zaprojektowany przez zespół w składzie: Gian Luigi Banfi, Lodovico Barbiano di Belgiojoso, Enrico Peressutti, Ernesto Nathan Rogers.

Fot: Autor nieznany, Wikimedia Commons

To, że najbardziej zdolny syn znajdzie pracę w Mediolanie, było marzeniem dzielonym przez tysiące rodzin z wloskiego Południa. W Mediolanie zawsze była praca, rozwijał się przemysł – i powstawała nowoczesna architektura. Do tej pory Mediolan ma najwięcej wieżowców we Włoszech, to właśnie w tym mieście stoi najwyższy wieżowiec obecnie istniejący we Włoszech, Torre Cesar Pirelli (231 metrów wysokości).
Które architektoniczne bryły warto zobaczyć w trakcie wizyty w Mediolanie? Mały przewodnik po współczesnej architekturze północnych Włoch.

Wieżowiec jak średniowieczny zamek

Ten budynek trudno przegapić. Bryła Torre Velasca góruje nad centrum Mediolanu. Wzniesiony w 1954 roku przez biuro architektoniczne BBPR wieżowiec ma 100 metrów wysokości i wyjątkową bryłę. Nadwieszona część upodabnia wieżowiec do monstrualnie powiększonej średniowiecznej warowni włoskiej. Nawiązanie do tradycji włoskiej architektury jest też praktyczne – pozwala na zwiększenie powierzchni budynku.

Postmodernizm wśród diod LED

Zaprojektowany przez Antonino Cardillo sklep także nawiązuje do starych architektonicznych tradycji. Postmodernistyczna fantazja mnoży łuki, odbijając je w kolejnych lustrach, pokrywa ściany wzorzystymi marmurami i zielono-fioletowym światłem diod LED. Na zakupy? Sklep mieści się przy Via Dante, w ścisłym centrum miasta.

Bryła uczelni

Università Luigi Bocconi jest jedną z najwyżej cenionych szkół biznesu na świecie. Aby pomieścić coraz liczniejszych studentów, władze uczelni zdecydowały o budowie kolejnego budynku. Oddany do użytku w 2007 roku gmach zaprojektowany został przez biuro architektoniczne Grafton Architects. Bryła zdobyła tytuł Budynku Roku na World Architecture Festival 2008. Cięzka, monumentalna bryła skrywa między innymi biura grona pedagogicznego (1000 wykładowców), sale wykładowe i ćwiczeniowe oraz wielką aulę.

Zaha Hadid i jej dzielnica

CityLife to przyszła wizytówka Mediolanu. Ogromny projekt firmuje swoimi nazwiskami trójka starchitektów, Zaha Hadid, Arata Isozaki i Daniel Libeskind. Projekt obejmuje budowę m.in. trzech drapaczy chmur, nowej linii metra, wielkiego parku i muzeum sztuki współczesnej.


MUMAC

Na koniec temat bardzo ważny dla każdego Włocha. MUMAC to muzeum poświęcone historii ekspresu do kawy. Jeśli nie wierzycie, że temu tematowi można poświęcić 1800 metrów interesującej wystawy – sprawdźcie.


Autor: KZ
Zdjęcia: Autor nieznany, Wikimedia Commons
Data publikacji: 23.06.2014 15:45

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!