Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY
Miejsca, w których przebywał hrabia Drakula!

Halloween. Zamki Drakuli – zobacz, gdzie mieszkał i przebywał wampir Drakula!

  • Komentarze

Zamek w Hunedoarze – czy tu przetrzymywano hrabiego Drakulę?

Zamek w Hunedoarze – czy tu przetrzymywano hrabiego Drakulę?

Legendy głoszą, że w tym zamku więziony był Wład Palownik. Przetrzymywał go legendy węgierski magnat i właściciel zamku – Jan Hunyady. Przerażający zamek przypomina nieco te opisywane w książkach o wampirach. Zamek znajduje się na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Ruscă. Wygląd zamku to przykład czysto gotyckiej architektury obronnej na obszarze historycznych Węgier. Mimo że zamek nie jest tak licznie odwiedzający przez turystów, bo legenda o przebywaniu tu Drakuli nie jest tak żywa, jak w pozostałych miejscach, warto zobaczyć ten zamek. Uważany jest za najpiękniejszy w całej Rumunii. A może w podziemnych lochach znajdziecie tam coś należącego do samego Drakuli!

Fot: Craig Heimburger, travelvice.com / Wikimedia Commons

Halloween coraz bliżej, więc wprowadzimy was w klimaty tego święta. Co powiecie na spacer po zamkach i miejscach, w których przebywał sam wampir Drakula? Zobaczcie miejsca pobytu Drakuli, które stały się nieodłącznym elementem krajobrazu Transylwanii!

Nie wiecie, jak spędzić Halloween? Macie jeszcze czas aby wybrać się do Rumunii i przejść szlakiem miejsc, w których przebywał sam wampir Drakula. Wład Palownik, bo tak nazywał się popularny Drakula, był pierwowzorem książkowego i filmowego hrabiego-wampira, który rzeczywiście stąpał po ziemi w XV wieku. Drakula, hospodar Wołoszczyzny, to dzisiaj znak rozpoznawczy Transylwanii, a więc także duża atrakcja turystyczna. Każdy z mieszkańców ma swoją opowieść na temat Drakuli i każdy zna inne miejsce, z którym owy wampir był związany. Podczas Halloween takie opowieści stają się jeszcze bardziej realne i straszne.

>> Zobacz również architekturę w sam raz na Halloween!

Aby podtrzymać ten mrożący krew w żyłach klimat, prezentujemy wam sześć zamków oraz miejsc, w których przebywał i żył hrabia Drakula. Poznajcie legendy i fakty związane z tymi obiektami. A może sami znacie opowieści związane z Władem Palownikiem, pierwowzorem hrabiego Drakuli? Czekamy na wasze straszne halloweenowe opowieści!

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Emmanuel BRUNNER / Wikimedia Commons, fusion-of-horizons / Wikimedia Commons, Beata Jankowska / Wikimedia Commons, Nicubunu / Wikimedia Commons, Florin73m / Wikimedia Commons, Craig Heimburger, travelvice.com / Wikimedia Commons
Data publikacji: 23.10.2013 09:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.