archirama.pl

Nowoczesna architektura Dalekiego Wschodu: sześć najlepszych ogrodów na dachach Singapuru

Ogrody na dachu nie muszą się ograniczać do paru kubełków z pomidorami albo kawałka podsuszonego trawnika. Zielone ściany, rzeźby i wodne place zabaw to tylko niektóre możliwości, z jakich korzystają projektanci na Dalekim Wschodzie

Orchard Central. Ogród na dachu

Orchard Central. Ogród na dachu; Singapur

Singapur to jedno z najbardziej rozwiniętych państw Azji; z zabytkową zabudową sąsiadują potężne wieżowce. Metropolia pnie się w górę, nie ma zresztą zbyt wielkiego wyboru. Gęstość zaludnienia w Singapurze wynosi 7257 osób na km2 (w Warszawie – 3300). Przestrzeń jest cenna, więc dobrze się ją wykorzystuje. Na dachach drapaczy chmur wyrastają ogrody. Oto kilka z nich.

Orchard Central Roof Garden – to coś więcej, niż ogród. Oprócz kolekcji efektownych roślin na dachu trafić można na jaskraw rzeźby, konstrukcje z zielonych ścian, kaskady i zagajniki.


Marina Bay Sands – to niewiarygodne kasyno zmieniło panoramę Singapuru i pojawiło się w mediach na całym świecie. Trzy wieżowce jak kolumny podtrzymują największy na świecie podniesiony basen, długi na 150 metrów i zawieszony wprost nad przepaścią.


Vicvo City Sky Park – na dole sieć multipleks z 15 salami kinowymi i galeria handlowa, na dachu cztery baseny i wielki plac zabaw dla dzieci. I dziwne, troche przerażające figury...


Biblioteka Narodowa w Singapurze: futurystyczny budynek pełen książek i zieleni; dwa tarasy na piątym i dziesiątym piętrze to świetne miejsce do wypoczynku.


Nex. Gigantyczne centrum handlowe wznosi się bezpośrednio nad stacją szybkiej kolei miejskiej. Nad poziomami handlowymi, na dachu, powstało natomiast coś w rodzaju małego akwaparku, z fontannami i zabawkami dla dzieci.

Suntec City Sky Garden – kolejne centrum handlowe z niezwykłym ogrodem. Trudno uwierzyć, że pod wysokimi drzewami, spokojnymi alejkami czy polanką z niewielką świątynią mieszczą się kolejne piętra pełne sklepów.

To tylko kilka z dziesiątek fantastycznych podniebnych ogrodów w Singapurze. Majówka 2014 na Dalekim Wschodzie?

Data publikacji: 3.03.2014 15:51

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!