Centrum Nauki Kopernik, czy Muzeum Powstania Warszawskiego były pierwszymi tak nowatorskimi placówkami kulturalno-edukacyjnymi w Polsce, które wyznaczyła nowy standard tego typu obiektów. Dziś projektowane muzea w Polsce są pomysłowe i przyciągają uwagę dzięki nowoczesnym rozwiązaniom elewacji i wnętrz. Wybraliśmy 10 najciekawszych muzeów w Polsce, większość w fazie projektowej, do których niebawem zaczną ustawiać się kolejki zwiedzających.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Planowane oddanie do użytku Muzeum II Wojny Światowej ma odbyć się we wrześniu 2014 roku. Nowoczesna bryła nie wszystkim się podoba. Jednak warto zauważyć, że budowana siedziba jest rozwiązaniem nowatorskim, niespotykanym na terenie naszego kraju. Czerwone elewacje są wyraziste, a dodanie do nich szkła nadaje bryle elegancji. Gmach jest nieco monumentalny, ale trzeba pamiętać, że prezentowane tam zbiory również dotyczą kwestii „monumentalnej”
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Budowa obiektu prawie dobiegła końca. Z ziemi wyrosła wspaniała bryła architektoniczna o niepowtarzalnych rozwiązaniach technologicznych i konstrukcji zaprojektowana przez architekta Rainera Mahlamäki. Warto dodać, że przy projekcie współuczestniczyła także pracownia Ewy Kuryłowicz. Główne założenie konstrukcyjne opiera się na zastosowaniu ścian krzywolinowych. Takie rozwiązanie posiada niewielka ilość budynków na świecie. W Polsce, przy tak ogromnym założeniu taką konstrukcję zastosowano po raz pierwszy. Architekt w swojej koncepcji chciał zobrazować metaforę przejścia izraelitów przez Morze Czerwone. Ważną rolę w projekcie odegrał stojący nieopodal Pomnik Bohaterów Getta, który wyznaczył oś, wzdłuż której poprowadzono przecięcie bryły gmachu.
Czytaj o nowych budynkach polskich uczelni >>
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Muzeum Wojska Polskiego czeka na budowę swojej nowej siedziby. Założenie projektowe, na podstawie którego powstanie nowy obiekt zostało wybrane w drodze konkursu. Zwycięski projekt to dzieło architektów z pracowni WXCA . W swoim rozwiązaniu projektanci uszanowali historyczne założenia urbanistyczne – muzeum ma być zintegrowane z placem Gwardii. Poza ekspozycjami stałymi, wałami oraz innymi typowymi dla obiektu muzealnego przestrzeniami, architekci zaprojektowali również amfiteatr. We wrześniu 2009 roku odbyła się prezentacja projektu, jednak dokładna data rozpoczęcia budowy nie jest jeszcze znana.
>> Zobacz TOP 10 polskich urzędów !
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Projekt muzeum jest już gotowy. Został stworzony przez pracownię Paczowski et Fritsch Architect. Założenie zlokalizowane zostanie nad Trasą Łazienkowską. Takie rowzwiązanie wymaga przykrycia trasy od Placu na Rozdrożu do kładki przy Zamku Ujazdowskim. Budowa obiektu została przesunięta z 2011 roku na II połowę roku 2012. Jednak inwestycja do tej pory nie ruszyła z powodu… braku pieniędzy.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie wkracza w ostatnią fazę prac budowlanych. Obecnie na terenie obiektu trwają prace wykończeniowe. Nowy budynek muzeum ma zostać otwarty w 2013 roku. Projekt Muzeum Śląskiego to nie tylko sam gmach sali muzealnej, to także Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Bryła imponuje swoją prostotą, której poszczególne, prostopadłościenne elementy tworzą integralną całość.
Przeczytaj także:
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Postanowiliśmy zaprezentować jedno muzeum, które zostało już otwarte. Uroczystość otwarcia odbyła się 18 września 2010 roku. Nowy gmach muzeum z lotu ptaka ma przypominać śmigło. Warto zaznaczyć, że każde z ramion śmigła zostało przyporządkowane innej funkcji. Dwie z trzech hal przeznaczone są do ekspozycji, natomiast ostatnia to miejsce dla biblioteki, biur, sali kinowej, czy konferencyjnej. Bryła budynku zasługuje również na pozycję w naszym rankingu.
Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie
Kolejny projekt muzeum, który został wybrany w drodze konkursu. Zwycięski projekt należy do Pracowni Architektonicznej FERDZYNOWIE. Projekt zakłada odrestaurowanie istniejących już zabudowań oraz uzupełnienie ich o nowoczesny pawilon. Obie przestrzenie zostaną połączone atrium – miejscem spotkań i integracji. Zadbano także o otoczenie MRH. Na działce znajdą się między innymi: ściana wspinaczkowa, namioty, ogniska, amfiteatr oraz parking. Władze miasta mówią o możliwości rozpoczęcia budowy dopiero w 2015 roku.
>> Zobacz najleszpe przykłady architektury w Chinach!
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Najnowocześniejsze centrum nauki w Polsce od końca 2010 roku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów stolicy. Do dzisiaj przed centrum tworzą się długie kolejki chcące zobaczyć słynne planetarium, czy poddać się działaniu różnorodnych sił fizyki. Sam budynek, dzięki swojemu unikalnemu kolorytowi, bez trudu komponuje się z naturalnym krajobrazem okolic Wisły. Swoim kształtem nawiązuje do dużej skały, która została zepchnięta na brzeg rzeki. Miejmy nadzieję, że CNK będzie początkiem inwestycji, które wkomponują Wisłę w zabudowę stolicy.
Podziemia rynku w Krakowie
Kraków postanowił uczyć swojej historii 8 metrów pod ziemią. Trzeba zaznaczyć, że takiego rozwiązania nie podjęło się jeszcze żadne polskie muzeum. Głównym celem ekipy pracującej nad przygotowaniem ekspozycji było opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości. Cel udało się osiągnąć jednak wymagało to zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Miejsce traktujące o historii dawnej stolicy Polski zaskakuje efektami specjalnymi. Każdy turysta może poczuć się jak w prawdziwych podziemiach zamku, w niektórych miejscach nagle wejdziemy w kałużę, której tak naprawdę nie ma, z drugiej strony pomieszczenia nagle przestraszy nas wirtualny szczur. Podziemia Rynku – śladami europejskiej tożsamości Krakowa, bo tak brzmi pełna nazwa ekspozycji, to wspaniały przykład złamania wszelkich stereotypowych konwenansów przypisywanych muzeom.
Muzeum Przełomów w Szczecinie
Pracownia KWK Promes – Robert Konieczny >> jest autorem projektu rozbudowy Muzeum Przełomów w Szczecinie. Muzeum ma w nowoczesny sposób uczyć o historii współczesnej miasta. Nazwa muzeum ma nawiązywać do wystawy, która będzie mieścić się w obiekcie i prezentować przełomowe i ważne momenty historii miasta i regionu. Muzeum ma być idealnie wkomponowane w plac Solidarności, na którym się znajduje. W planach jest otwarcie muzeum w roku 2014. Budowa już ruszyła, teraz wystarczy tylko czekać na efekt końcowy!

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych więcej
-
-

- ARCHITEKTURA: Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
- ARCHITEKTURA: 40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne
- ARCHITEKTURA: Riegler Riewe Architekten: Muzeum Śląskie
- ARCHITEKTURA: Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego
- ARCHITEKTURA: Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich