Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY
Prezentujemy najlepsze polskie muzea!

Nowoczesne bryły muzeów. TOP 10 najciekawszych obiektów muzealnych w Polsce

 • Komentarze

Dobrana kolorystyka oraz rozłozysty kształt zabudowań nadaje Muzeum Wojska Polskiego nowoczesny charakter odpowiadający przedstawianym tam obiektom

Dobrana kolorystyka oraz rozłozysty kształt zabudowań nadaje Muzeum Wojska Polskiego nowoczesny charakter odpowiadający przedstawianym tam obiektom

Fot: Pracownia WXCA/ wxca.pl
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!
 • Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!
 • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - będzie można się tu poczuć jak na prawdziwym polu bitwy
 • Dobrana kolorystyka oraz rozłozysty kształt zabudowań nadaje Muzeum Wojska Polskiego nowoczesny charakter odpowiadający przedstawianym tam obiektom
 • Muzeum Historii Polski prezentuje się nowocześnie
 • Muzeum Historii Polski zostanie wybudowany nad Trasą Łazienkowską w pobliżuPlacu na Rozdrożu
 • Riegler Riewe Architekten: Muzeum Śląskie
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to nowoczesna konstrukcja i bryła
 • Widok z góry na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego
 • Muzeum Ruchu Harcerskiego to nie tylko eksponaty, to także wiele innych atrakcji takich jak na przykład ścianka wspinaczkowa
 • Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie - budowa rozpocznie się prawdopodobnie w 2015 roku
 • Centrum Nauki Kopernik Warszawa
 • Centrum Nauki Kopernik
 • Podziemia Rynku w Krakowie to jedyny w Polsce pomysł na rozwiązanie muzeum pod ziemią. Muzeum jest już otwarte!
 • Podziemia Rynku w Krakowie - muzeum w historii Krakowa uzystuowane jest pod krakowskim rynkiem
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes

Prezentujemy TOP 10 najlepiej rokujących muzeów w Polsce. Większość z nich dopiero czeka na rozpoczęcie budowy. Są też takie, które zostaną otwarte lada dzień, jak na przykład Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Oceńcie, która placówka jest według Was najciekawsza pod względem architektury.

Centrum Nauki Kopernik, czy Muzeum Powstania Warszawskiego były pierwszymi tak nowatorskimi placówkami kulturalno-edukacyjnymi w Polsce, które wyznaczyła nowy standard tego typu obiektów. Dziś projektowane muzea w Polsce są pomysłowe i przyciągają uwagę dzięki nowoczesnym rozwiązaniom elewacji i wnętrz. Wybraliśmy 10 najciekawszych muzeów w Polsce, większość w fazie projektowej, do których niebawem zaczną ustawiać się kolejki zwiedzających.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Planowane oddanie do użytku Muzeum II Wojny Światowej ma odbyć się we wrześniu 2014 roku. Nowoczesna bryła nie wszystkim się podoba. Jednak warto zauważyć, że budowana siedziba jest rozwiązaniem nowatorskim, niespotykanym na terenie naszego kraju. Czerwone elewacje są wyraziste, a dodanie do nich szkła nadaje bryle elegancji. Gmach jest nieco monumentalny, ale trzeba pamiętać, że prezentowane tam zbiory również dotyczą kwestii „monumentalnej”

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Budowa obiektu prawie dobiegła końca. Z ziemi wyrosła wspaniała bryła architektoniczna o niepowtarzalnych rozwiązaniach technologicznych i konstrukcji zaprojektowana przez architekta Rainera Mahlamäki. Warto dodać, że przy projekcie współuczestniczyła także pracownia Ewy Kuryłowicz. Główne założenie konstrukcyjne opiera się na zastosowaniu ścian krzywolinowych. Takie rozwiązanie posiada niewielka ilość budynków na świecie. W Polsce, przy tak ogromnym założeniu taką konstrukcję zastosowano po raz pierwszy. Architekt w swojej koncepcji chciał zobrazować metaforę przejścia izraelitów przez Morze Czerwone. Ważną rolę w projekcie odegrał stojący nieopodal Pomnik Bohaterów Getta, który wyznaczył oś, wzdłuż której poprowadzono przecięcie bryły gmachu.

Czytaj o nowych budynkach polskich uczelni >>

 

 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego czeka na budowę swojej nowej siedziby. Założenie projektowe, na podstawie którego powstanie nowy obiekt zostało wybrane w drodze konkursu. Zwycięski projekt to dzieło architektów z pracowni WXCA . W swoim rozwiązaniu projektanci uszanowali historyczne założenia urbanistyczne – muzeum ma być zintegrowane z placem Gwardii. Poza ekspozycjami stałymi, wałami oraz innymi typowymi dla obiektu muzealnego przestrzeniami, architekci zaprojektowali również amfiteatr. We wrześniu 2009 roku odbyła się prezentacja projektu, jednak dokładna data rozpoczęcia budowy nie jest jeszcze znana.

>> Zobacz TOP 10 polskich urzędów !


Muzeum Historii Polski w Warszawie

Projekt muzeum jest już gotowy. Został stworzony przez pracownię Paczowski et Fritsch Architect. Założenie zlokalizowane zostanie nad Trasą Łazienkowską. Takie rowzwiązanie wymaga przykrycia trasy od Placu na Rozdrożu do kładki przy Zamku Ujazdowskim. Budowa obiektu została przesunięta z 2011 roku na II połowę roku 2012. Jednak inwestycja do tej pory nie ruszyła z powodu… braku pieniędzy.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie wkracza w ostatnią fazę prac budowlanych. Obecnie na terenie obiektu trwają prace wykończeniowe. Nowy budynek muzeum ma zostać otwarty w 2013 roku. Projekt Muzeum Śląskiego to nie tylko sam gmach sali muzealnej, to także Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Bryła imponuje swoją prostotą, której poszczególne, prostopadłościenne elementy tworzą integralną całość.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Postanowiliśmy zaprezentować jedno muzeum, które zostało już otwarte. Uroczystość otwarcia odbyła się 18 września 2010 roku. Nowy gmach muzeum z lotu ptaka ma przypominać śmigło. Warto zaznaczyć, że każde z ramion śmigła zostało przyporządkowane innej funkcji. Dwie z trzech hal przeznaczone są do ekspozycji, natomiast ostatnia to miejsce dla biblioteki, biur, sali kinowej, czy konferencyjnej. Bryła budynku zasługuje również na pozycję w naszym rankingu.

Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie

Kolejny projekt muzeum, który został wybrany w drodze konkursu. Zwycięski projekt należy do Pracowni Architektonicznej FERDZYNOWIE. Projekt zakłada odrestaurowanie istniejących już zabudowań oraz uzupełnienie ich o nowoczesny pawilon. Obie przestrzenie zostaną połączone atrium – miejscem spotkań i integracji. Zadbano także o otoczenie MRH. Na działce znajdą się między innymi: ściana wspinaczkowa, namioty, ogniska, amfiteatr oraz parking. Władze miasta mówią o możliwości rozpoczęcia budowy dopiero w 2015 roku.

>> Zobacz najleszpe przykłady architektury w Chinach!

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Najnowocześniejsze centrum nauki w Polsce od końca 2010 roku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów stolicy. Do dzisiaj przed centrum tworzą się długie kolejki chcące zobaczyć słynne planetarium, czy poddać się działaniu różnorodnych sił fizyki. Sam budynek, dzięki swojemu unikalnemu kolorytowi, bez trudu komponuje się z naturalnym krajobrazem okolic Wisły. Swoim kształtem nawiązuje do dużej skały, która została zepchnięta na brzeg rzeki. Miejmy nadzieję, że CNK będzie początkiem inwestycji, które wkomponują Wisłę w zabudowę stolicy.

Podziemia rynku w Krakowie

Kraków postanowił uczyć swojej historii 8 metrów pod ziemią. Trzeba zaznaczyć, że takiego rozwiązania nie podjęło się jeszcze żadne polskie muzeum. Głównym celem ekipy pracującej nad przygotowaniem ekspozycji było opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości. Cel udało się osiągnąć jednak wymagało to zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Miejsce traktujące o historii dawnej stolicy Polski zaskakuje efektami specjalnymi. Każdy turysta może poczuć się jak w prawdziwych podziemiach zamku, w niektórych miejscach nagle wejdziemy w kałużę, której tak naprawdę nie ma, z drugiej strony pomieszczenia nagle przestraszy nas wirtualny szczur. Podziemia Rynku – śladami europejskiej tożsamości Krakowa, bo tak brzmi pełna nazwa ekspozycji, to wspaniały przykład złamania wszelkich stereotypowych konwenansów przypisywanych muzeom.

Muzeum Przełomów w Szczecinie

Pracownia KWK Promes – Robert Konieczny >> jest autorem projektu rozbudowy Muzeum Przełomów w Szczecinie. Muzeum ma w nowoczesny sposób uczyć o historii współczesnej miasta. Nazwa muzeum ma nawiązywać do wystawy, która będzie mieścić się w obiekcie i prezentować przełomowe i ważne momenty historii miasta i regionu. Muzeum ma być idealnie wkomponowane w plac Solidarności, na którym się znajduje. W planach jest otwarcie muzeum w roku 2014. Budowa już ruszyła, teraz wystarczy tylko czekać na efekt końcowy!

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: KWK Promes, Dzięki uprzejmości Biura Architektonicznego Kwadrat, dzięki uprzejmości pracowni, bazylek100/Robin / Wikimedia Commons, Marcin Czechowicz, Materiały prasowe Paczowski et Fritsch Architectes, Pracownia WXCA/ wxca.pl, Dzięki uprzejmości Pracowni Architektonicznej FERDZYNOWIE, Robin / Wikimedia Commons, Muzeum Historii Żydów Polskich, materiały konkursowe, Pysall.Ruge Architekten
Data publikacji: 11.10.2012 10:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.