archirama.pl

Szopki i współczesny design. Nowe projekty

Szopka w wersji „zrób to sam”. Tradycja czy współczesny design? Do małego mieszkania i na wielki stół. 7 szopek – GALERIA

Szopki, designer i minimalizm

Sebastian Bergne, szopka bożonarodzeniowa. Zapakowany w pudełko zestaw klocków - postadci można kupić na stronie projektanta www.sebastianbergne.com za ok. 85 funtów 

Fot: Sebastian Bergne

Szopki bożonarodzeniowe powstają na całym świecie, ale każdy wie, gdzie są najpiękniejsze. To znaczy – każdy mieszkaniec Krakowa może potwierdzić, że można je znaleźć pod Wawelem, w Neapolu z dumą wskazuje się na efektowne presepio, własne typy mają Bawarczycy i mieszkańcy Barcelony.

Ale szopka nie musi być przecież wyglądać jak w XIX wieku. Współczesny design bez kłopotu godzi się z tradycją. Niedawno pokazywaliśmy łatwo do zrobienia szopkę z pudełek od zapałek.
Jeszcze łatwiejsza jest delikatna papierowa szopka od toprojekt.pl. Agnieszka Brzezińska i Karolina Majewska zaprojektowały składaną konstrukcję z pojedynczego arkusza papieru. Po złożeniu może być wysłana w kopercie jak pocztówka, rozłożona ozdobi stół – i zmieści się nawet w bardzo małym mieszkaniu. Każda szopka może wyglądać inaczej, biały papier nadaje się do pomalowania czy obklejenia.

Minimalizm kontra psychodela

Emilie Voirin zaproponowała znacznie bardziej radykalny współczesny design. Wszystkie postaci tradycyjnie występujące w szopce zostały w jej pracy zredukowane do prostopadłościanów z bukowego drewna. Bryły różnią się tylko napisem, nadającym im „tożsamość”. Sebastian Bernage idzie jeszcze dalej i rezygnuje z podpisów; poszczególne postaci identyfikuje tylko kolor.
Jeśli taka surowość nie pasuje do świąt, może lepszy będzie projekt House Industries? Psaychodeliczne wzory, żywe kolory i skojarzenie ze sztuką ikony.

A może tradycyjna szopka krakowska?

Najsłynniejsze polskie szopki powstają w Krakowie. Wzorowane na zabytkowej architekturze Krakowa, fantastycznie zdobione, ozdabiają każdą książkę o polskiej sztuce ludowej. Są bardzo pracochłonne, ale w końcu do ich budowy nie trzeba uprawnień architekta – każdy może spróbować.  
Na zakończenie jeszcze włoska szopka z Sycylii, w wersji „de luxe”, z koralowca i złoconego brązu.  

Autor: KZ
Zdjęcia: Sebastian Bergne
Data publikacji: 15.12.2014 13:40

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!