Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY
TOP 10 Filharmonii i oper!

TOP 10 filharmonii i oper na świecie! Zobacz najlepszą architekturę według Archiramy.pl!

 • Komentarze

Guangzhou Opera House

Guangzhou Opera House

Fot: © Zaha Hadid Architects
 • Caracas Sinfónieta
 • Caracas Sinfónieta
 • Caracas Sinfónieta
 • Caracas Sinfónieta
 • Filharmonia Berlińska
 • Filharmonia Berlińska
 • Filharmonia Berlińska
 • Elbe Philharmonic Hall
 • Elbe Philharmonic Hall
 • Bing Concert Hall
 • Guangzhou Opera House
 • Guangzhou Opera House
 • Guangzhou Opera House
 • Guangzhou Opera House

Niektóre projektowane inne w trakcie realizacji lub te już istniejące. Architektura oper i filharmonii na świecie. Który z przykładów podoba wam się najbardziej? Macie własne przykłady? Komentujcie – czekamy na wasze opinie!

Architektura budynków oper czy filharmonii stawia wielkie wymagania projektantom. Bryły budynków użyteczności publicznej są wizytówkami miasta. Współczesna architektura musi być funkcjonalna, a szczególne wymagania związane z akustyką sprawiają, że każdy taki budynek jest wyjątkowy. Realizacja takich niezwykłych brył wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin, od akustyków, przez architektów i konstruktorów.

Architektura Caracas Sinfónieta

Nietypowa bryła to pomysł architektów biura ADJKM Arquitectos. Najbardziej w pamięć zapadają pionowe pasy, które okalają elewacje filharmonii. Budowa wenezuelskiej filharmonii rozpoczęła się w 2010 i ma potrwać do 2016 roku. Budynek filharmonii wyróżniają nowoczesne rozwiązania w architekturze wnętrz, ale także w konstrukcji. Filharmonia ma trzy sale koncertowe różnej wielkości. Największa pomieści aż 1300 widzów i 200 muzyków!

Filharmonia w Szczecinie

Oto polski reprezentant w naszym TOP 10. Czasem można się zastanowić czy wręcz w niektórych momentach strzelista architektura przypomina gmach filharmonii. Obiekt zaprojektowało studio Barozzi Veiga z Barcelony. Projekt został wybrany w drodze konkursu architektonicznego. Na obiekt składają się dwie sale koncertowe. Duża sala koncertowa pomieści 951, natomiast mała 192 osoby. Realizacja gmachu powoli zbliża się do końca.

Architektura Filharmonii Berlińskiej

Gmach Filharmonii znajduje się w pobliżu nowoczesnego budynku Sony Center. Architektem tego założenia był Hans Scharoun, jeden z najwybitniejszych niemieckich modernistów. Wybudowana w latach 1960–1963 bryła budynku przy Kemperplatz w Berlinie, siedziba Berliner Philharmoniker, stała się wzorcową ralizacją w swoim rodzaju. Projekt w drugiej połowie lat 50. dobrowadził do burzliwej debaty, ktora wykroczyła daleko poza środowiska melomanów i architektów. Nic w tym dziwnego, bo projekt Scharouna radykalnie zrywał z tradycją. Zamiast klasycznej prostokątnej sali, architekt zaprojektował skomplikowaną przestrzeń z miejscem dla orkiestry w środku sali. Całość przypomina trochę arenę, z bohaterami na środku. Walory akustyczne sali i jej widowiskowość przewazyły, choć do dziś nie wszyscy zgadzają się, czy projekt jest udany.

Elbe Philarmonic Hall – nowoczesna architektura

Znane biuro Herzog & De Meuron zaprojektowało w Hamburgu nowoczesną bryłę Filharmonii. Poza salami koncertowymi w gmachu powstanie także hotel oraz kompleks apartamentów. Nietypowa bryła gmachu wzbudziła żywą dyskusję. Jednak mimo kontrowersji obiekt jest realizowany, a prace zbliżają się do końca.

Filharmonia w Luxemburgu

Istniejący od 2005 roku gmach filharmonii to obiekt zaprojektowany przez francuskiego architekta Christiana de Portzamparca. Jest to kolejny przykład filharmonii, której projekt wybrano w drodze konkursu. Oficjalna nazwa filharmonii to Grande-Duchesse Josephine-Charlotte Concert Hall. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury są gęsto rozmieszczone kolumny. Nadają one bryle monumentalność.

Zielona architektura Opery i Filharmonii Podlaskiej

Kolejny przykład polskiej architektury. Nowoczesny gmach został otwarty 28 września 2012 roku. Pełna nazwa założenia brzmi: Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Projekt gmachu powstał w pracowni Marka Budzyńskiego. Charakterystyczne dla stylu Budzyńskiego jest łączenie architektury z przyrodą. Tak też było w tym przypadku. Docelowo gmach ma prawie w całości zostać pokryty zielenią.

Kosmiczna architektura teatru Za – Kojeni w Tokio

Czarna bryła teatru przypomina głaz wrzucony w miasto. Charakterystyczna, futurystyczna wizja architektury Toyo Ito jest widoczna i w tej realizacji. Teatr funkcjonuje od 2005 roku.

Bing Concert Hall

Monumentalna i dostojna bryła Bing Concert Hall znajduje się w Santa Clara. Architektami projektu gmachu jest pracownia Ennead Architects. Filharmonia dostępna jest dla publiczności od 2012 roku. Centrum gmachu jest sala koncertowa na 842 słuchaczy. Najwyższe standardy akustyczne, które zostały zachowane w sali pozwalają na granie koncertów bez jakichkolwiek wzmacniaczy dźwiękowych.

Dubai Opera House

W emirackiej operze przewiduje się wybudowanie Sali koncertowej, która pomieści aż 2500 słuchaczy. Zaha Hadid wykonała projekt we współpracy z Patrikiem Schumacherem. Wizualizacje bryły pokazują, że idealnie wkomponuje się ona w otoczenie.

Guangzhou Opera House

To kolejny przykład Nieprzewidywalnej architektury Zahy Hadid.Gmach przypomina trochę kosmiczny spodek. Jak zwykle budynek nadaje otoczeniu świeżości i pokazuje, że każdą konstrukcję w architekturze można rozwiązać i zrealizować.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Zaha Hadid Architects, © Iwan Baan, Manfred Brückels / Wikimedia Commons, Dzięki uprzejmości biura ADJKM, Kazuyanagae / Wikimedia Commons, Lombana/ Wikimedia Commons, PodracerHH / Wikimedia Commons, Thomas Wolf / Wikimedia Commons, Oleg Alexandrov / Wikimedia COmmons, © Virgile Simon Bertrand
Data publikacji: 29.04.2013 16:04
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.