archirama.pl

TOP 10 filharmonii i oper na świecie! Zobacz najlepszą architekturę według Archiramy.pl!

Niektóre projektowane inne w trakcie realizacji lub te już istniejące. Architektura oper i filharmonii na świecie. Który z przykładów podoba wam się najbardziej? Macie własne przykłady? Komentujcie – czekamy na wasze opinie!

Guangzhou Opera House

Guangzhou Opera House

Fot: © Zaha Hadid Architects

Architektura budynków oper czy filharmonii stawia wielkie wymagania projektantom. Bryły budynków użyteczności publicznej są wizytówkami miasta. Współczesna architektura musi być funkcjonalna, a szczególne wymagania związane z akustyką sprawiają, że każdy taki budynek jest wyjątkowy. Realizacja takich niezwykłych brył wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin, od akustyków, przez architektów i konstruktorów.

Architektura Caracas Sinfónieta

Nietypowa bryła to pomysł architektów biura ADJKM Arquitectos. Najbardziej w pamięć zapadają pionowe pasy, które okalają elewacje filharmonii. Budowa wenezuelskiej filharmonii rozpoczęła się w 2010 i ma potrwać do 2016 roku. Budynek filharmonii wyróżniają nowoczesne rozwiązania w architekturze wnętrz, ale także w konstrukcji. Filharmonia ma trzy sale koncertowe różnej wielkości. Największa pomieści aż 1300 widzów i 200 muzyków!

Filharmonia w Szczecinie

Oto polski reprezentant w naszym TOP 10. Czasem można się zastanowić czy wręcz w niektórych momentach strzelista architektura przypomina gmach filharmonii. Obiekt zaprojektowało studio Barozzi Veiga z Barcelony. Projekt został wybrany w drodze konkursu architektonicznego. Na obiekt składają się dwie sale koncertowe. Duża sala koncertowa pomieści 951, natomiast mała 192 osoby. Realizacja gmachu powoli zbliża się do końca.

Architektura Filharmonii Berlińskiej

Gmach Filharmonii znajduje się w pobliżu nowoczesnego budynku Sony Center. Architektem tego założenia był Hans Scharoun, jeden z najwybitniejszych niemieckich modernistów. Wybudowana w latach 1960–1963 bryła budynku przy Kemperplatz w Berlinie, siedziba Berliner Philharmoniker, stała się wzorcową ralizacją w swoim rodzaju. Projekt w drugiej połowie lat 50. dobrowadził do burzliwej debaty, ktora wykroczyła daleko poza środowiska melomanów i architektów. Nic w tym dziwnego, bo projekt Scharouna radykalnie zrywał z tradycją. Zamiast klasycznej prostokątnej sali, architekt zaprojektował skomplikowaną przestrzeń z miejscem dla orkiestry w środku sali. Całość przypomina trochę arenę, z bohaterami na środku. Walory akustyczne sali i jej widowiskowość przewazyły, choć do dziś nie wszyscy zgadzają się, czy projekt jest udany.

Elbe Philarmonic Hall – nowoczesna architektura

Znane biuro Herzog & De Meuron zaprojektowało w Hamburgu nowoczesną bryłę Filharmonii. Poza salami koncertowymi w gmachu powstanie także hotel oraz kompleks apartamentów. Nietypowa bryła gmachu wzbudziła żywą dyskusję. Jednak mimo kontrowersji obiekt jest realizowany, a prace zbliżają się do końca.

Filharmonia w Luxemburgu

Istniejący od 2005 roku gmach filharmonii to obiekt zaprojektowany przez francuskiego architekta Christiana de Portzamparca. Jest to kolejny przykład filharmonii, której projekt wybrano w drodze konkursu. Oficjalna nazwa filharmonii to Grande-Duchesse Josephine-Charlotte Concert Hall. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury są gęsto rozmieszczone kolumny. Nadają one bryle monumentalność.

Zielona architektura Opery i Filharmonii Podlaskiej

Kolejny przykład polskiej architektury. Nowoczesny gmach został otwarty 28 września 2012 roku. Pełna nazwa założenia brzmi: Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Projekt gmachu powstał w pracowni Marka Budzyńskiego. Charakterystyczne dla stylu Budzyńskiego jest łączenie architektury z przyrodą. Tak też było w tym przypadku. Docelowo gmach ma prawie w całości zostać pokryty zielenią.

Kosmiczna architektura teatru Za – Kojeni w Tokio

Czarna bryła teatru przypomina głaz wrzucony w miasto. Charakterystyczna, futurystyczna wizja architektury Toyo Ito jest widoczna i w tej realizacji. Teatr funkcjonuje od 2005 roku.

Bing Concert Hall

Monumentalna i dostojna bryła Bing Concert Hall znajduje się w Santa Clara. Architektami projektu gmachu jest pracownia Ennead Architects. Filharmonia dostępna jest dla publiczności od 2012 roku. Centrum gmachu jest sala koncertowa na 842 słuchaczy. Najwyższe standardy akustyczne, które zostały zachowane w sali pozwalają na granie koncertów bez jakichkolwiek wzmacniaczy dźwiękowych.

Dubai Opera House

W emirackiej operze przewiduje się wybudowanie Sali koncertowej, która pomieści aż 2500 słuchaczy. Zaha Hadid wykonała projekt we współpracy z Patrikiem Schumacherem. Wizualizacje bryły pokazują, że idealnie wkomponuje się ona w otoczenie.

Guangzhou Opera House

To kolejny przykład Nieprzewidywalnej architektury Zahy Hadid.Gmach przypomina trochę kosmiczny spodek. Jak zwykle budynek nadaje otoczeniu świeżości i pokazuje, że każdą konstrukcję w architekturze można rozwiązać i zrealizować.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Zaha Hadid Architects, © Iwan Baan, Manfred Brückels / Wikimedia Commons, Dzięki uprzejmości biura ADJKM, Kazuyanagae / Wikimedia Commons, Lombana/ Wikimedia Commons, PodracerHH / Wikimedia Commons, Thomas Wolf / Wikimedia Commons, Oleg Alexandrov / Wikimedia COmmons, © Virgile Simon Bertrand
Data publikacji: 29.04.2013 16:04

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!