archirama.pl

Top 10 obiektów architektury współczesnej stararchitekta Shigeru Bana – laureata Nagrody Pritzkera 2014

Kilka dni temu odbyło się uroczyste wręczenie najważniejszej nagrody w dziedzinie architektury współczesnej – Nagrody Pritzkera. W tym roku uhonorowany został japoński stararchitekt Shigeru Ban. Przedstawiamy sylwetkę laureata i jego 10 najbardziej znaczących obiektów

Shigeru Ban - laureat Nagrody Pritzkera 2014

Shigeru Ban - laureat Nagrody Pritzkera 2014

Nagroda Pritzkera, zwana architektonicznym Noblem, to najbardziej zaszczytna nagroda na świecie, przyznawana w dziedzinie architektury współczesnej. Wręczana jest corocznie żyjącym architektom, którzy przyczynili się do rozwoju architektury i człowieka poprzez swoją sztukę, talent i wizjonerstwo, a także zaangażowanie. Nagrodą jest medal, 100 tys. dolarów i oczywiście ogromny prestiż. W Chicago 24 marca 2014 odbyła się uroczystość przyznania tego wyjątkowego wyróżnienia. Nagrodę Pritzkera 2014 otrzymał japoński stararchitekt Shigeru Ban.

Shigeru Ban urodził się w Tokio. Studiował na Southern California Institute of Architecture, a następnie na Cooper Union’s School of Architecture. Stararchitekta już od początku interesowała poetycka architektura tworzona z podstawowych form przestrzennych, co zawdzięcza Johnowi Hejdukowi – swojemu mistrzowi z lat studenckich, u którego obronił dyplom w 1984. Ban jest słusznie kojarzony z papierowymi tubami, których używa jako materiału konstrukcyjnego w swoich budynkach.  Projektowym celem 56 letniego obecnie architekta jest także tworzenie uniwersalnej przestrzeni, poprzez łączenie racjonalizmu z nieodzowną, japońską tradycją. Biura projektowe Shigeru Bana znajdują się w Tokio, Paryżu i Nowym Jorku. Projektuje zarówno eleganckie budynki dla prywatnych klientów, jak i architekturę humanitarną. Przez 20 lat Shigeru podróżował po świecie w poszukiwaniu lokalnych społeczności, które potrzebują pomocy po tym, jak dotknęły ich katastrofy naturalne. Pracował z woluntariuszami i studentami przy tworzeniu prostych, niskobudżetowych konstrukcji domów, w których mogliby godnie mieszkać ludzie pozbawieni dorobku życia. We wszystkich działaniach projektowych Shigeru Ban znajduje pomysłowe rozwiązania konstrukcyjne, materiałowe, wentylacyjne, widokowe czy świetlne. Mają one mało wspólnego z współczesnymi rozwiązaniami high – tech.

Otrzymanie tej nagrody to wielki honor. Teraz muszę szczególnie uważać, by słuchać ludzi dla których tworzę budynki . Nagroda Pritzkera jest dla mnie zachętą do tego, aby w dalszym ciągu robić to, co robię. Teraz wiem, że nie musze nic zmieniać, a jedynie mnożyć swoje działania – komentuje laureat Nagrody Pritzkera 2014

Przedstawiamy top 10 najsłynniejszych obiektów laureata tegorocznej Nagrody Pritzkera

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 4.04.2014 13:11

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!