Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

TOP 10 ujęć unikalnej architektury współczesnej domu nad morzem w Nowej Zelandii

 • Komentarze

Dom nad morzem w Nowej Zelandii

Dom nad morzem w Nowej Zelandii

Fot: Patrick Reynolds
 • Bryła domu nad morzem w Nowej Zelandii
 • Widok na ciemną bryłę zainspirowaną korą drzewa
 • Widok na kominek
 • Konstrukcja, przypominająca korony drzew, widoczna od wewnątrz
 • Przestrzeń otwarta: kuchnia, salon, jadalnia
 • Salon
 • Sypialnia
 • Konstrukcja części otwartej domu nad morzem
 • Wejście
 • Zadaszenie tarasu

Zastanawialiście się jak bardzo różni się architektura wnętrz domów w Europie od tych, które powstają na drugim końcu świata, np. w Nowej Zelandii? Sprawdźcie sami. Przedstawiamy TOP 10 ujęć domu nad morzem, który wybudowano gdzieś na krańcu egzotycznego lasu, wśród pięknych drzew pohutukawa...

Trochę inna bryła domu nad morzem

Im dalej od Europy, tym większe różnice kulturowe. Dotyczy to głównie mentalności, przyzwyczajeń, religii, jedzenia czy norm społecznych. Ale czy na odległej wyspie współczesna architektura i architektura wnętrz różni się od europejskiej?

Nowozelandzka pracownia Herbst Architects stworzyła dom nad morzem tasmańskim. Działka, na której powstał dom była ogromnym wyzwaniem dla architektów, ponieważ pokryta była w 90% ogromnymi drzewami pohutukawa. Drzewa znajdują się tam, ponieważ działka jest na granicy lasu i plaży. Niestety aby budynek mógł zaistnieć, konieczne było ścięcie kilku drzew.

Architekci podzielili luźno funkcje na prywatne i publiczne i osadzili je w odpowiednich miejscach na planie nowego obiektu.  Dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskali formę bryły budynku. Funkcje prywatne - sypialnie i garaż mieszczą się w ciemnej części bryły budynku. Elewacja tej części powstała ze świeżo wyciętych drzew, które zostały stąd usunięte. Można więc stwierdzić, że wycięte drzewa nie umarły do końca. W nawiązaniu do struktury kory, drzewa zostały pocięte na drobne deseczki i ułożone na elewacji nierównomiernie. Ta cześć budynku wygląda jak ścięty pień olbrzymiego, kwadratowego drzewa.

Architektura jak drzewo

Konstrukcja dachu pozostałej części budynku, która zadasza również taras, złożona jest z elementów przypominających korony drzew. Światło słoneczne przebijające się przez te elementy rozprasza się podobnie, jak w przypadku drzew. To było również świadomym nawiązaniem do lesnego otoczenia. Wysokość pomieszczenia w przestrzeni otwartej, na którą składa się salon, kuchnia  i jadalnia także zainspirowana została drzewami. Jest to wysokość niemal dwóch kondygnacji. Przeszklone części sufitu pozwalają na wizualny odbiór z wnętrza nie tylko pni, ale również  koron drzew. Cały dom jest w dużej części przeszklony, co kadruje widok na piękne, stare puhutukawy.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.