300 najlepszych brył
W tegorocznej, piętnastej edycji konkursu Emporis Skyscraper Award jurorzy oceniali przeszło 300 wieżowców, oddanych do użytku na świecie w 2014 roku. Do udziału w konkursie architektonicznym zakawlifikowane zostały budynki o wysokości przynajmniej 100 metrów. Wśród nich za najlepszy uznany został Wangjing SOHO, kompleks trzech wieżowców w Pekinie.
Zaha Hadid zbiera nagrody
Nagrodzony projekt powstał w pracowni projektowej stararchitektki Zahy Hadid. Podobnie jak w przypadku wielu innych realizacji pracowni nawet nie próbuje nawiązywać do sąsiedniej zabudowy. Obłe bryły dominują, przypominając ukształowane przez wiatr ostańce, żagle albo papierowe lampiony – zależnie od fantazji obserwatora i tła kulturowego. Pan Shiyi, przedstawiciela inwestora, członek zarządu SOHO China, czyli inwestora obiektu, porównywał w jednym z wywiadów wieże do karpi, chińskich symboli szczęścia i dobrobytu.
Zielone ściany w Mediolanie
Miejsce drugie zajął włoski Bosco Verticale, którego nazwa oznacza dosłownie Pionowy Las. Dwie wieże w Mediolanie rzeczywiście są bardziej zielone niż niejeden zagajnik. Na ich elewacjach zasadzono ok. 900 drzew różnych odmian, a ponadto bylinami i ziołami. Takie zielone ściany mają oczyszczać powietrze miasta, ograniczać hałas i wahania temperatury. Wątpliwości budzi trwałość rozwiązania, nie wszyscy najemcy muszą być przecież zapalonymi ogrodnikami. Inwestor zapewnia jednak, że zarządzanie całym systemem utrzymującym zieleń w dobrym stanie będzie scentralizowane i powierzone specjalistom. Kompleks Bosco Verticale otrzymał już cały szereg nagród, w tym przyznawaną co dwa lata International Highrise Award.
Biurowiec w Paryżu
W paryskiej dzielnicy La Défense znajduje się trzeci wyróżniony przez jury wieżowiec, Tour D2. Bryła ma 171 metrów wysokości, elewację pokrywa metalowa sieć, która ponad dachem formuje ażurową wieżę. Pod tym delikatnym sklepieniem założony został mały park z pełnowymiarowymi, liczącymi kilkadziesiąt lat drzewami. Przestrzeń urządzono w stylu japońskich ogrodów zen. Szklane ekrany chronią rośliny przed wiejącym na wysokosci niemal 200 metrów porywistym wiatrem.
Zielone ściany, interesujący projekt czy nietypowe rozwiązania inżynieryjne dają większą szansę na nagrodę w konkursie, niż sama skala inwestycji. Do finałowej dziesiątki przeszły trzy spośród liczących przeszło 300 metrów obiektów. Żaden z nich nie zajął jednak miejsca w górnej trójce.
Więcej informacji www.emporis.com