Trójwymiarowe modele z papieru dają wyobrażenie o bryle obiektu. Wśród zaprezentowanych w trójwymiarowej formie warszawskich budynków są między innymi Pałac Kultury i Nauki, Sejm RP, Rotunda, Most Świętokrzyski czy Muzeum Powstania Warszawskiego, łącznie dziewięć spośród pięćdziesięciu budynków opisanych przez Marlenę Happach, autorkę książki.
Delikatne papierowe modele w każdym egzemplarzu książki zamontowane zostały ręcznie z setek wyciętych laserowo elementów. Tom został wydany w nakładzie tysiąca egzemplarzy, po wyczerpaniu nakładu możliwy jest dodruk.
To stosunkowo niewiele w porównaniu z nakładami typowych książek zawierających elementy pop-up, zwykle kojarzących się z literaturą dla dzieci. Większość książek-zabawek drukowana jest w Azji. Często produkowane są od razu w kilku wersjach językowych na potrzeby dużych, międzynarodowych wydawnictw. Koszt projektu graficznego, makiety czy wykrojników rozkłada się wówczas na większą liczbę egzemplarzy i cena spada. Minimalny nakład, którym mogą być zainteresowane drukarnie, to pięć tysięcy kopii, kilkukrotnie więcej, niż przewidywany nakład ARCHITEKTUREK...
Okazało się jednak, że wykonawcy nie trzeba szukać aż na Dalekim Wschodzie. W położonej niedaleko Warszawy miejscowości Wola Rębkowska działa zakład zajmujący się m.in. wykonywaniem skomplikowanych brył z papieru, takich jak efektowne opakowania. Tym razem pracownice firmy w czepkach i strojach roboczych pieczołowicie składały Pałace Kultury czy muzea z papierowych kawałków. Pracę przedstawia krótki film produkcji PSYCHOKINO.
Autorką książki jest Marlena Happach – architektka, urbanistka, Wiceprezeska Oddziału Warszawskiego SARP, Prezes i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ, asystentka na kierunku Gospodarka Przestrzenna (Politechnika Warszawska).
