archirama.pl

Architektoniczne makiety w ARCHITEKTURKACH

ARCHITEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013 to książka mówiąca o architekturze współczesnej w nietypowy sposób; tom wypełniają kolorowe makiety w wersji pop-up

Muzeum Powstania Warszawskiego, makieta

ARCHITEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013: Muzeum Powstania Warszawskiego, makieta

Fot: Marek Michalski / MPW

Trójwymiarowe modele z papieru dają wyobrażenie o bryle obiektu. Wśród zaprezentowanych w trójwymiarowej formie warszawskich budynków są między innymi Pałac Kultury i Nauki, Sejm RP, Rotunda, Most Świętokrzyski czy Muzeum Powstania Warszawskiego, łącznie dziewięć spośród pięćdziesięciu budynków opisanych przez Marlenę Happach, autorkę książki.

Delikatne papierowe modele w każdym egzemplarzu książki zamontowane zostały ręcznie z setek wyciętych laserowo elementów. Tom został wydany w nakładzie tysiąca egzemplarzy, po wyczerpaniu nakładu możliwy jest dodruk.

To stosunkowo niewiele w porównaniu z nakładami typowych książek zawierających elementy pop-up, zwykle kojarzących się z literaturą dla dzieci. Większość książek-zabawek drukowana jest w Azji. Często produkowane są od razu w kilku wersjach językowych na potrzeby dużych, międzynarodowych wydawnictw. Koszt projektu graficznego, makiety czy wykrojników rozkłada się wówczas na większą liczbę egzemplarzy i cena spada. Minimalny nakład, którym mogą być zainteresowane drukarnie, to pięć tysięcy kopii, kilkukrotnie więcej, niż przewidywany nakład ARCHITEKTUREK...

Okazało się jednak, że wykonawcy nie trzeba szukać aż na Dalekim Wschodzie. W położonej niedaleko Warszawy miejscowości Wola Rębkowska działa zakład zajmujący się m.in. wykonywaniem skomplikowanych brył z papieru, takich jak efektowne opakowania. Tym razem pracownice firmy w czepkach i strojach roboczych pieczołowicie składały Pałace Kultury czy muzea z papierowych kawałków. Pracę przedstawia krótki film produkcji PSYCHOKINO.

Autorką książki jest Marlena Happach – architektka, urbanistka, Wiceprezeska Oddziału Warszawskiego SARP, Prezes i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ, asystentka na kierunku Gospodarka Przestrzenna (Politechnika Warszawska).

Autor: KZ
Zdjęcia: Marek Michalski / MPW
Data publikacji: 3.06.2015 15:36

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.