archirama.pl

Architektura Warszawy. Sen Zbyszka Siemaszki

Architektura Warszawy inaczej: Plac Zamkowy bez Zamku Królewskiego, lśniący nowością Pałac Kultury, architektura wnętrz Supersamu... Wydany przez Dom Spotkań z Historią album „Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM” to wyprawa do fascynującego, nowoczesnego miasta

Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki. Nowoczesna architektura Warszawy

Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki, Dom Spotkań z Historią 2016

Fot: Dom Spotkań z Historią, materiały prasowe

Miasto, które nie istnieje

Zbyszko Siemaszko przez kilkadziesiąt lat dokumentował zmiany zachodzące w Warszawie. Wystawa i  towarzyszący jej album przygotowane przez warszawski Dom Spotkań z Historią przedstawiają dziesiątki unikalnych fotografii z lat 50. i 60. XX wieku. Odbudowane miasto gwałtownie się wówczas rozrastało i zmieniało. Siemaszko potrafił umiejętnie pokazać te zmiany. Starannie dobierając kadr i oświetlenie, pokazywał stolicę jako nowoczesną metropolię. Szczególnie efektownie prezentują się zdjęcia nocne, z rozjarzonymi neonami odbijającymi się w karoseriach aut – symbolu nowoczesności – i w wielkich witrynach. Nocne oświetlenie pozwalało tez na wyeksponowanie niezwykłych brył budynków. Wysunięty dach kasy biletowej na dworcu Warszawa Powiśle na czarnym tle unosi się jak statek kosmiczny, odbudowany Teatr Wielki sprawia wrażenie jeszcze bardziej monumentalnego niż zwykle. Z kadru usunięto to, co niepotrzebne. Z drugiej strony fotograf często przyglądał się też architektonicznemu detalowi, fotografował wnętrza, niekiedy zestawiał motywy w fotomontażach choćby dla pokazania różnorodnych form warszawskich neonów.

Nowoczesna architektura i sztafaż

Przygotowując reportaże dla tygodnika „Stolica” Siemaszko fotografował nowe osiedla, dworce kolejowe, małą architekturę, wszystko, co wzbudziło jego zainteresowanie. Do wielu obiektów wracał. W albumie „Sen o mieście...” takim powracającym bohaterem jest Rotunda. Na jednym ze zdjęć uchwycona została jej budowa, na innym widać ukończony budynek i intensywny ruch na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Daje się uchwycić oszałamiające tempo odbudowy w latach, gdy nowe budynki wyrastały w ciągu tygodni i miesięcy.
Choć główną rolę u Siemaszki gra zawsze architektura, dla współczesnego widza interesujące mogą się okazać także postaci przechodniów. Fotograf traktuje je jak malarski sztafaż. Okutana w miękki płaszcz kobieta pchająca wózek przecina rząd prostopadłościennych budynków WSM Mokotów; drobne postaci wypełniają chodniki Krakowskiego Przedmieścia; pojedyncza figurka podkreśla skalę zabudowy Muranowa.

Polowanie

Miasto ze zdjęć Siemaszki dziś wygląda inaczej. Niektórych ujęć nie da się współcześnie wykonać, nowe drzewa zasłaniają budynki. Fotograf wybierał też często nietypowe punkty widokowe, ustawiając statyw na dachach budynków czy wysoko na dźwigach budowlanych. Nazwy ulic nie pomagają, w końcu nie każdy wie, że dzisiejszej ulicy Płockiej do początku lat 90. patronował Patrice Lumumba. W ten sposób przeglądanie albumu zmienia się w emocjonujące rozwiązywanie łamigłówki; znane miejsca pokazują się z nowej strony. 

Album o architekturze

Wydany przez DSH album prezentuje 69 fotografii Zbyszka Siemaszki. Każde zdjęcie opatrzone jest krótkim komentarzem. Wstęp napisał varsavianista Jerzy S. Majewski. Za efektowną szatę graficzną albumu odpowiada Piotr Chuchla, absolwent wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Elegancka, srebrno-czarna okładka powtarza motyw warszawskiego pejzażu, przetworzonego do granic abstrakcji.

Więcej informacji o wystawie >>Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM
Dom Spotkań z Historią
Warszawa 2016. s. 180, format: 22 x 22 cm, oprawa twarda, teksty w języku polskim i angielskim
Fotografii 69
Opracowanie: Katarzyna Madoń-Mitzner, Krzysztof Wójcik
Wstęp varsavianistyczny i opisy zdjęć: Jerzy S. Majewski
Cena: 59 zł

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Dom Spotkań z Historią, materiały prasowe
Data publikacji: 2.08.2016 15:31

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.