archirama.pl

Architektura współczesna i rewitalizacja. Księga przestrzeni

Kolejny odcinek cyklu filmów o architekturze współczesnej, Księga Przestrzeni, tym razem poświęcony rewitalizacji, loftom i przebudowom starych budynków

Filmy o architekturze współczesnej: cykl Księga Przestrzeni

Księga Przestrzeni, cykl filmów o architekturze

Fot: KZ

Rewitalizacja to jedno z najważniejszych pojęć we współczesnej architekturze europejskiej. Nadawanie nowej funkcji starym architektonicznym bryłom może mieć różne przyczyny – filozofię zrównoważonego rozwoju, prestiż czy ograniczenia prawne.  Dostrzeżenie jakości XIX i XX wiecznej architektury przemysłowej i militarnej rozpoczęło modę na lofty. Mieszkania efektowne, wyjątkowe – a zarazem niekoniecznie wygodne czy tanie.

Czy pomysły na „drugie życie” fabryk, elektrowni, spichlerzy, koszar to tylko architektoniczne fantazje, czy przyszłość współczesnej architektury? Odpowiedź jeszcze przed nami. Odrębną kwestią pozostaje architektoniczny recykling. Ręcznie robione cegły, stare drewno, a nawet drobne detale architektoniczne mogą być wykorzystane po raz kolejny. Można je znaleźć w magazynach wyspecjalizowanych firm albo na wirtualnym targowisku.

Autorzy kolejnego odcinka z serii filmów o architekturze – Księga Przestrzeni –  analizują problemy i wyzwania, z którymi musi się zmagać projektant w rewitalizowanym budynku. Od współpracy z konserwatorem zabytków, przez dyskusje z inwestorem, po połączenie nowej funkcji ze starą formą; o swoich pracach mówić będą architekci, którzy przeszli przez ten proces. Wśród nich - Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent. Z Bogną Świątkowską rozmawia Jarosław Trybuś.
 
W kolejnym odcinku Księgi Przestrzeni: Centrum Manufaktura i Hotel andel`s w Łodzi, zespół apartamentowo - handlowy City Park w Poznaniu, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK w Krakowie, Dworzec PKP we Wrocławiu.

Premiera odcinka – 28 lutego 2015 w TVP Kultura.

Autor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 26.02.2015 14:11

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.