archirama.pl

Architektura współczesna w TVP Kultura

Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana poprowadzi w TVP Kultura cykl programów o architekturze współczesnej pod hasłem „Księga przestrzeni”

Architektura współczesna w TV. Robert Konieczny i "Ksiega Przestrzeni"

Robert Konieczny na planie "Księgi Przestrzeni", cyklu filmów o architekturze współczesnej

Fot: www.ksiegaprzestrzeni.com

Cykl programów o współczesnej architekturze rozpoczął się 10 stycznia 2015. Kolejne odcinki emitowane będą  na antenie TVP Kultura, w soboty o 9.05 i niedziele o 12.50 przez kolejnych 11 tygodni. Każda z trwających 25 minut części cyklu będzie okazją do spotkania ze współczesną architekturą i urbanistyką Polski. „Księga przestrzeni” przedstawia najlepsze bryły i przestrzenie zrealizowane w ciągu ostatnich 23 lat. Beata Hyczko, pomysłodawczyni i autorka programu podkreśla, że cykl prezentuje zarówno projekty awangardowe, jak i po prostu dobre i funkcjonalne.
Dzięki układowi problemowemu podążymy szlakiem potrzeb, na które odpowiada architektura: od podstawowych, jak mieszkanie i praca, po szeroko rozumianą „nadbudowę”. Zaprezentujemy dzieła uznanych osobowości architektury polskiej ostatnich 20 lat i młodych, dopiero budujących swoją pozycję, pracowni – stwierdza Beata Hyczko. 

Filmy o architekturze

W 11 odcinkach będzie można zobaczyć przeszło 50 obiektów, o pracy architekta mówić będą m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior i Grzegorz Stiasny.
Gospodarzem programu jest Bogna Świątkowska, dziennikarka, prezeska Fundacji Bęc Zmiana. Jej gośćmi w studiu będą architekci Natalia Paszkowska i Antoni Domicz oraz krytyk architektury, dyrektor Muzeum Historycznego M.St. Warszawy Jarosław Trybuś. Reżyserem programu jest Tomasz Drozdowicz, a operatorem Andrzej Wojciechowski.


W pierwszym odcinku, Kształty pamięci i emocji, autorzy programu zajęli się współczesnymi muzeami, w tym Muzeum Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejscem Pamięci Palmiry, Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Domem Urodzin Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli.
Pytali, czy dobra architektura może być emocjonalna? Czy architektura symboliczna może być dobrą architekturą? Zastanawiali się nad sposobami wywoływania emocji za pomocą kształtu, barwy i faktury.


Już 17 stycznia 2015 kolejny odcinek, tym razem poświęcony domom jednorodzinym: Rozdział 2. Z daleka od katalogu

Domy jednorodzinne. Polska kostka i klątwa normatywu czyli dziedzictwo PRL-u w architekturze domów jednorodzinnych. Jak styl życia właścicieli wpływa na formę domu. Architektura podporządkowana logice krajobrazu i krajobraz jako tło dla architektury. Dobry dom – obiektywne kryterium czy kwestia subiektywnego gustu inwestora? Projektowanie „na wymiar” czyli jak dostosować dostępne formy do indywidualnych potrzeb. Intymność czy otwartość? Projektowanie domu bez barier.

W programie: dom własny Roberta Koniecznego w Brennej, Domu Zero Schodów pod Wrocławiem, osiedle Linea Dąbrówka pod Poznaniem, Kostka z Katowic;
Występują Robert Konieczny, Marek Skwara, z Bogną Świątkowską rozmawia Antoni Domicz   

W kolejnych odcinkach m.in.: pietra korporacji, bloki i apartamentowce, centra handlowe i sklepy, dworce kolejowe i lotniska, przestrzeń publiczna.

Autor: KZ
Zdjęcia: www.ksiegaprzestrzeni.com
Data publikacji: 12.01.2015 11:46

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.