archirama.pl

Fotograf architektury, czyli zagrożony gatunek

Fotografowie współczesnej architektury, wysokiej klasy specjaliści, stają się zbyt kosztowni w świecie powszechnego dostępu do cyfrówek i serwisów interenetowych

Stare aparaty fotograficzne
Fot: FG2, Wikimedia Commons

W ostatnim tegorocznym numerze miesięcznika Mark (listopad/ grudzień 2016) Sergio Pirrone pyta o przyszłość fotografii architektonicznej. W ciągu ostatniej dekady sytuacja specjalistów zajmujących się tą dziedziną fotografii stała się znacznie trudniejsza niż dawniej. Większość wydawnictw w na świecie zmaga się z podobnym problemem, czyli spadkiem liczby czytelników. Według raportu „Media Consumption Forecasts” (ZenithOptimedia) czas spędzany na lekturze prasy zmniejszył się o ¼ na przestrzeni zaledwie czterech lat. Badania przeprowadzone w 65 krajach mimo lokalnych różnic pokazują podobny trend. Mniej czytelników to mniejsze zainteresowanie reklamodawców i szczuplejsze budżety. Szukając oszczędności, redakcje rezygnują z drogich sesji.

Z drugiej strony, zagrożeniem dla profesjonalnych fotografów – nie tylko fotoreprterów – są rzesze amatorów uzbrojonych w aparaty cyfrowe. Każdy może zrobić zdjęcie i umieścić je w jednym z serwisów. Każdy może przeglądać te zdjęcia, zwykle bezpłatnie, nie ruszając się z kanapy.

Sergio Pirrone pyta więc znanych fotografów architektury, jak radzą sobie w zmieniającej się rzeczywistości. Odpowiedzi są różne, choć z większości z nich przebija mniejszy lub większy pesymizm. W wywiadach fotografowie mówią o zmianie źródeł dochodów, problemach z przestrzeganiem praw autorskich, autopromocji i oczekiwaniach klientów. Duccio Malagamba z Hiszpanii wspomina też o odpowiedzialności samych fotografów, zwłaszcza młodszych kolegów, udostępniających swoje zdjęcia za darmo w sieci. Opinie są jednak różne, niektórzy rozmówcy Sergia Pirrone są dalecy od traktowania obecnego stanu rzeczy jako kryzysu.

Estetyczne, perfekcyjne pod względem technicznym zdjęcia wydają się przegrywać z fotkami zrobionymi smartfonem. Cena wydaje się decydującym czynnikiem, ale ważny jest też autentyzm. Możliwość obejrzenia budynku w szerszym kontekście, dawanym choćby przez Google Street View daje doświadczenie inne, niż piękne kadry z architektonicznych magazynów.
 


Sergio Pirrone, The Architectural Photographer, Mark nr 64/2016, s. 103-111


Autor: KZ
Zdjęcia: FG2, Wikimedia Commons
Data publikacji: 27.10.2016 13:39

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.