archirama.pl

Kowloon Walled City. Miasto, osiedle, bryła – miejski nowotwór...

Kowloon Walled City - czarna legenda współczesnej architektury i urbanistyki - do 1993 roku było najgęściej zaludnionym miejscem na Ziemi. Film przygotowany przez Wall Street Journal przypomina historię tego niezwykłego miejsca

Kowloon Walled City. Miasto, osiedle, bryła – miejski nowotwór...

Co stało się z Kowloon Walled City?

Gęstość zaludnienia: 1 923 077 ludzi na km2... Nawet w zatłoczonych metropoliach Dalekiego Wschodu Kowloon Walled City nie miało sobie równych. Powstanie miasta – osiedla – bryły wypełnionej mieszkańcami to jeden z najciekawszych wątków historii Hongkongu.  
Kowloon Walled City było początkowo fortem, strzegącym miasta przed piratami. Gdy w1898 roku Wielka Brytania wydzierżawiła od Chin większą część Hongkongu na prawie wiek, fort pozostawiono Chińczykom.
Chiński garnizon nie został jednak długo w tej placówce. W opuszczonych obiektach osiedli liczni nielegalni imigranci.

Nie mogąc sobie poradzić z niechcianymi lokatorami, Brytyjczycy postanowili ignorować problem. Kwartał przestał być częścią miasta. Nie  wchodziła tam policja, nie działały miejskie służby. Obszarem rządziła zorganizowana przestępczość. Nie brakowało jednak chętnych do zamieszkania w tej enklawie, stopniowo wyrastać zaczęły kolejne budynki, punkty usługowe, nawet elektrownia. Dawny fort zmienił się w ludzkie mrowisko. W 1984 roku władze Hongkongu zdecydowały o pozbyciu się kłopotliwego „pasożyta” i zburzeniu miasta. Plan udało się zrealizować po niemal dziesięciu latach.

Co stało się z dawną dzielnicą i jej mieszkańcami? Jak dziś postrzegane jest Kowloon Walled City? Na wiele pytań odpowiada film przygotowany przez Wall Street Journal, City of Imagination: Kowloon Walled City 20 Years Later. Przedstawiamy zwiastun – i galerię zdjęć ze słynnego miasta.

- Krzysztof Zięba

Data publikacji: 6.05.2014 14:48

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.