Czwarty odcinek „Księgi przestrzeni”, zatytułowany „Bezy, winnice i pudełka na buty” wskazuje na niektóre problemy związane z projektowaniem budynków służących instytucjom kultury. Ta dziedzina architektury współczesnej dynamicznie się rozwija, a jednocześnie stawia nowe wyzwania projektantom. Muzeum od dawna nie jest już świątynią sztuki, ze zwiedzającymi przyglądającymi się w milczeniu szacownym pamiątkom przeszłości. Współczesny architekt musi brać pod uwagę rozwój technologii, projektować wielofunkcyjne przestrzenie, które mogłyby służyć różnym celom, może przede wszystkim – spotkaniom i różnorodnej aktywności różnych grup społecznych.
Autorzy programu zajmą się też związkiem między współczesnymi technologiami budowlanymi a potrzebami spektaklu.
Osobnym zagadnieniem jest forma obiektu kultury. Tradycyjnie muzea czy teatry traktowane były jako obiekty reprezentacyjne. W XX wieku niektóre z nich zyskały rangę ikon architektury. Z drugiej strony widoczne jest dążenie do stworzenia neutralnej formy, tła czy pudełka, w którym prezentowane byłyby dzieła sztuki. Taka formuła ma wielu zwolenników wśród kuratorów, ale niekoniecznie spotyka się z przychylnym przyjęciem ogółu – wystarczy przypomnieć kontrowersje związane z projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Obiekty pokazywane w odcinku: Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu, Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, Służewiecki Dom Kultury w Warszawie, siedziba NOSPR w Katowicach;
Występuje architekt: Tomasz Konior
Z Bogną Świątkowską rozmawia Jarosław Trybuś.
Kolejne odcinki emitowane będą na antenie TVP Kultura, w soboty o 9.05 i niedziele o 12.50. Więcej o serii >>
