archirama.pl

Przeprowadzka do miasta modernizmu

„Za tymi samymi murami” to niezwykły dokument pokazujący wrażenia pierwszych wielkich blokowisk w Danii

Ratusz w Rødovre, 1952-1956. Projekt: Arne Jacobsen,

Ratusz w Rødovre - modernistyczna bryła 

Fot: seier+seier, Wikimedia Commons

Wielkie osiedle mieszkaniowe wypełnione rzędami jednakowych bloków. Nie gubicie się tu? – pyta narrator. Nie, pamiętamy żeby skręcić za czternastym budynkiem i trafiamy prosto do siebie – mniej więcej tak odpowiada para młodych mieszkańców Rødovre, satelitarnego miasta Kopenhagi. Miasto zbudowano po II wojnie światowej jako modelowe, nowoczesne miejsce do życia. Plany z 1947 roku miały na celu zapewnienie mieszkańcom wygodnego miejsca do życia – z dostępem do terenów zielonych, światła, ciepłej wody, rozrywek.

 Ratusz w Rødovre zaprojektował (1952-56) Arne Jacobsen, jeden z najważniejszych przedstawicieli modernizmu europejskiego. Siedziba władz miejskich jest prostą bryłą pozbawioną wszelkich zbędnych elementów. Pasuje do anonimowej, oszczędnej zabudowy miasta. Bag de ens facader, dokument Petera Weiss, to wyprawa w głąb osiedla. Reporter odwiedził mieszkańców na krótko po oddaniu budynków do użytku. Wrażenia są więc świeże, nie skażone nieprzychylną opinią o blokowiskach jako miejscach anonimowych i nieprzyjaznych. Rozmówcy są różni: gospodynie domowe, które w mieszkaniu i na spacerach z dziećmi spędzają miesiące, nie znając sąsiadów; osoby samotne; rodziny z dziećmi. Większość rozmówców wydaje się zadowolona z nowych mieszkań, padają nawet pochwały ucywilizowanego krajobrazu. Dawniej w tym samym miejscu były łąki, czyli „nic nie było”. Nowe miasto bywa nazywane „sypialnią”, ale większość mieszkańców przyjmuje takie określenie z oburzeniem.
Autor próbuje przedstawić od wewnątrz nową społeczność i miasto widziane z perspektywy samych mieszkańców, bada pojmowanie wolności i więzi społecznych w nowych warunkach.



Bag de ens facader/ Za tymi samymi murami
Peter Weiss
Dania 1961
27 minut

Autor: KZ
Zdjęcia: seier+seier, Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.09.2016 12:56

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.