archirama.pl

Przystanki autobusowe w Gdyni, na których nie będziecie się nudzić. Niesamowity projekt autorstwa AD12

Oczekującym na takich przystankach autobusowych z pewnością nie będzie nudno. Spóźniony transport jest wręcz pożądany. Zobaczcie niezwykłą realizację w Gdyni autorstwa pracowni AD12

Przystanki autobusowe w Gdyni, na których nie będziecie się nudzić. Niesamowity projekt autorstwa AD12

Aby umilić czas oczekiwania na przyjazd autobusu, projektanci umieściliśmy w panelach bocznych wiat dwa rodzaje tablic zapewniających chwilę rozrywki. Labirynt-mapa dzielnicy to drugi pomysł AD12 zrealizawany na gdyńskich przystankach. Ma on wyznaczoną trasą komunikacji publicznej, na której można odnaleźć dany przystanek. Sterowanie gałką imitującą autobus jest nie tylko wyzwaniem zręcznościowym, ale również okazją do odbycia wirtualnej podróży po dzielnicy. Ma to za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców o okolicy oraz zainspirować do faktycznych spacerów.

Fot: materiały prasowe

Projekt  Przystanek Zabawa autorstwa AD12 we współpracy z Michałem Idźkowiekiem zrealizowano w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni. Obecnie powstają tam kolejne osiedla z ograniczonym dostępem do rekreacji. Coraz gęstsza zabudowa i coraz większe korki na ulicach powodują opóźnienia w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Ponazdo mieszkańców przybywa, a przyjaznych im miejsc w przestrzeni publicznej nie. Młodzi projektanci z pracowni AD12 przy wsparciu Rady Dzielnicy postanowili przeciwdziałać panującym tendencjom i przeobrazili zwykłe przystanki autobusowe w miejsca sprzyjające kreatywnemu działaniu. Chłam projektantów zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej oraz stworzenie intrygującej i inspirującej przestrzeni.

Przystanki autobudowe projektu AD12, na kótrych nie będziecie się nudzić

Aby umilić czas oczekiwania na przyjazd autobusu, projektanci umieściliśmy w panelach bocznych wiat dwa rodzaje tablic zapewniających chwilę rozrywki.

BUS WITH US from ad12 on Vimeo.

Pierwsza z nich to tablica szpilkowa. Ponad 2000 ruchomych szpilek umieszczonych w ramie umożliwia tworzenie własnej płaskorzeźby w kilka sekund. Wystarczy odcisnąć swoją sylwetkę lub każdy inny dowolny kształt. Labirynt-mapa dzielnicy to drugi pomysł AD12 zrealizawany na gdyńskich przystankach. Ma on wyznaczoną trasą komunikacji publicznej, na której można odnaleźć dany przystanek. Sterowanie gałką imitującą autobus jest nie tylko wyzwaniem zręcznościowym, ale również okazją do odbycia wirtualnej podróży po dzielnicy. Ma to za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców o okolicy oraz zainspirować do faktycznych spacerów.

Co myślicie o tym projekcie?

Autor: Dorota Tomaszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 22.01.2014 14:15

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.