Stocznia Gdańska wygląda dziś całkiem inaczej niż w latach 80. XX wieku. Wiele zabytkowych hal przestało istnieć. Niepotrzebne, puste, wyburzano przez lata. Nie ma też tłumów robotników, choć w szczytowym momencie na terenie zakładu pracowało nawet 17 000 osób. Spacerując po terenie, który był kiedyś niedostępny dla postronnych, trudno sobie wyobrazić dawną stocznię.
Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej starają się pokazać ten nieistniejący już świat. A przy okazji rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi roli kobiet w funkcjonowaniu zakładu. Spawanie blach czy nitowanie kojarzą się raczej z pracą mężczyzn, tymczasem kobiety stanowiły nawet jedną trzecią załogi. Ich zajęcia, losy i wpływ na historię przedstawia program „Stocznia jest kobietą”. W jego ramach odbywają się spacery po terenie zakładu, przygotowana została mapa i audioprzewodnik.
Rozszerzona Rzeczywistość
Na Dzień Kobiet 2016 zaplanowano premierę nowej aplikacji mobilnej, pozwalającej na samodzielne zwiedzanie stoczni. Z udostępnionych materiałów można się dowiedzieć, na czym polegały zadania suwnicowej i pracownicy administracji, jak działał żłobek na terenie stoczni. Wszystko to z perspektywy byłych pracownic. Łącznie opisano 21 miejsc na terenie stoczni.
Autorzy aplikacji zapowiadają udostępnienie wersji anglojęzycznej jeszcze w marcu 2016.
Stocznia jest kobietą
Aplikacja mobilna na platformę Android
Premiera 8 marca 2016