archirama.pl

Stocznia Gdańska w rozszerzonej rzeczywistości

Augmented Reality (Rozszerzona Rzeczywistość) pozwala na zwiedzanie Stoczni Gdańskiej śladami pracujących w niej kiedyś kobiet

Spacer po Stoczni Gdańskiej
Fot: Stowarzyszenie Arteria, materiały prasowe

Stocznia Gdańska wygląda dziś całkiem inaczej niż w latach 80. XX wieku. Wiele zabytkowych hal przestało istnieć. Niepotrzebne, puste, wyburzano przez lata. Nie ma też tłumów robotników, choć w szczytowym momencie na terenie zakładu pracowało nawet 17 000 osób. Spacerując po terenie, który był kiedyś niedostępny dla postronnych, trudno sobie wyobrazić dawną stocznię.

Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej starają się pokazać ten nieistniejący już świat. A przy okazji rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi roli kobiet w funkcjonowaniu zakładu. Spawanie blach czy nitowanie kojarzą się raczej z pracą mężczyzn, tymczasem kobiety stanowiły nawet jedną trzecią załogi. Ich zajęcia, losy i wpływ na historię przedstawia program „Stocznia jest kobietą”. W jego ramach odbywają się spacery po terenie zakładu, przygotowana została mapa i audioprzewodnik.

Rozszerzona Rzeczywistość

Na Dzień Kobiet 2016 zaplanowano premierę nowej aplikacji mobilnej, pozwalającej na samodzielne zwiedzanie stoczni. Z udostępnionych materiałów można się dowiedzieć, na czym polegały zadania suwnicowej i pracownicy administracji, jak działał żłobek na terenie stoczni. Wszystko to z perspektywy byłych pracownic. Łącznie opisano 21 miejsc na terenie stoczni.
Autorzy aplikacji zapowiadają udostępnienie wersji anglojęzycznej jeszcze w marcu 2016.

Stocznia jest kobietą
Aplikacja mobilna na platformę Android
Premiera 8 marca 2016

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Stowarzyszenie Arteria, materiały prasowe
Data publikacji: 8.03.2016 13:56

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.