archirama.pl

Współczesna architektura kontra banery

This Space Available to dokument Gwenaëlle Gobé, pokazujący różne sposoby walki z reklamowym chaosem w przestrzeni publicznej

Reklama w mieście

Warszawa: skrzyżowanie Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. W tle olbrzymia reklama jednej z sieci komórkowej, która przesłania cały budynek

Fot: galerki.pl

Wielkoformatowe reklamy na rusztowaniach remontowanych budynków czy reklamowy chaos wokół dróg to nie tylko polski problem.

Gwenaëlle Gobé, autorka filmu This Space Available zbierając materiały do swojego dokumentu odwiedziła jedenaście krajów, przeprowadziła przeszło 160 wywiadów, rozmawiając o metodach walki z niechcianymi reklamami. Na trasie jej podróży znalazły się między innymi Berlin, Kopenhaga, Sao Paulo, indyjski Mumbaj.

Miasta wprawdzie różnorodne, ale problem ten sam. W wielu kadrach pojawiają się nawet te same światowe marki. Różnią się natomiast pomysły na walkę z reklamami. Wśród rozmówców Gwenaëlle Gobé są głównie społecznicy i artyści. Niektórzy z nich wybierają jako metodę działania efektowne, anarchistyczne akcje. Zdzierają płachty, przemalowują reklamowe hasła zmieniając ich sens, wstawiają na miejsce komercyjnych ogłoszeń własne prace. Czasem kończy się to aplauzem publiczności, czasem spotkaniem z policją.
Swój głos w filmie mają też ludzie władzy, urzędnicy, których decyzje mogą doprowadzić do zmiany reguł i oczyścić przestrzeń publiczną. Takie decyzje bywają jednak ryzykowne, mogą dla oznaczać zmniejszenie wpływów do miejskiego budżetu. Amerykanka zaprosiła do rozmowy Gilberto Kassaba, burmistrza Sao Paulo w latach 2006-2012, który zasłynął zakazem umieszczania w mieście banerów i wielkoformatowych reklam.

Filmy o architekturze i społeczeństwie. Miasto, Akcja

Dokument można obejrzeć w ramach letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem Miasto, akcja!. Filmy wyświetlane są w Studio MDM przy Marszałkowskiej 9/15. Projekcja This Space Available zaplanowana jest na 21 sierpnia 2015 (18.00). Na początku września kolejny obraz – The Human scale.


Reklamowy chaos w miastach
This space avaliable
reż. Gwenaëlle Gobé, USA 2011, 90’

Autor: KZ
Zdjęcia: galerki.pl
Data publikacji: 11.08.2015 12:40

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.