archirama.pl

Współczesna architektura od KAAN Architecten

Learn'd to krótki film o świetle, przestrzeni i współczesnej architekturze. Tłem dla akcji jest budynek centrum edukacyjnego w Rotterdamie Kaan Architecten

Centrum Edukacyjne Erasmus MC, Rotterdam, Holandia

Bryła wielkiej szafy bibliotecznej zajmuje całą ścianę i dominuje w architekturze wnętrz centrum edukacyjnego Erasmus MC w Rotterdamie. Białe wnętrze jest pełne naturalnego światła dzięki oknom w ścianach i dachu

Fot: Fotografie Bart Gosselin, materiały prasowe KAAN Architecten

Film wyreżyserowany przez reżyserii Wiktora Wroegindeweij trwa zaledwie dwie i pół minuty, ale dobrze pokazuje Centrum Edukacji Erasmus MC w Rotterdamie. Pełna światła przestrzeń zaprojektowana została przez projektantów z pracowni architektonicznej Kaan Architecten.  Archotekci przekształcili z powodzeniem zaniedbany dziedziniec w przyjazną, pełną życia przestrzeń.

Centrum Edukacyjne jest częścią szpitala akademickiego Rotterdam Erasmus MC. Gmach został zaprojektowany w 1965 roku przez Arie Hagoort we współpracy z Jeanem Prouvé. Projektanci z Kaan Architecten dodali do niego wspólną przestrzeń, miejsce spotkań i nauki. Znalazł w nim miejsce księgozbiór Biblioteki Medycznej. Tysiące tomów zgromadzono w gigantycznej szafie bibliotecznej. Dostępna dzięki dwóm spiralnym ciągom schodów „regał” ma 35 m długości i 11 m wysokości. Ściany zostały przeprute otworami, przez które do wnętrza dociera naturalne światło słoneczne.
Całe wnętrze jest zresztą znakomicie oświetlone, a efekt ten wzmacniają jeszcze jednolicie białe ściany.

Krótki film został zrealizowany z okazji nominacji wyboru do Nagrody Unii Europejskiej dla Architektury Współczesnej - Mies van der Rohe Award 2015.
 


Tytuł filmu: Learn'd
obiekt: Centrum Edukacyjne Erasmus MC
lokalizacja: Rotterdam, Holandia
reżyseria: Wiktor Vroegindeweij
zdjęcia: Mick van Dantzig

The Learn'd from KAAN Architecten on Vimeo.

Autor: KZ
Zdjęcia: Fotografie Bart Gosselin, materiały prasowe KAAN Architecten
Data publikacji: 20.05.2015 12:10

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.