Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Zobacz najciekawsze projekty autorów modernizacji Dworca Centralnego

  • Komentarze

Warszawskie Towarzystwo Projektowe to jedna z najbardziej zasłużonych dla Warszawy pracowni projektowych. To autorzy m.in. przebudowy Dworca Centralnego, Miejskiego System Informacji, czy mebli na Krakowskim Przedmieściu. Zobacz film pokazujący najciekawsze realizacje Towarzystwa Projektowego, które w tym roku obchodzi 20-lecie działalności!

Retrospektywa Towarzystwa Projektowego, jednego z najbardziej znanych biur projektowych w Polsce, odbyła się w warszawskim Salonie Akademii w Pałacu Czapskich. Archirama była z kamerą na wystawie poświeconej 20-leciu działalności pracowni.

Ekspozycja nie była, z założenia twórców, tradycyjną prezentacją dizajnerskich przedmiotów, ani też podsumowaniem działalności. Raczej pokazaniem miejsc, sytuacji i kontekstów w jakich funkcjonują ich projekty. Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski poprosili różnych twórców o zinterpretowanie tych projektów w przestrzeni publicznej Warszawy, Bielska-Białej i Wrocławia przy pomocy właściwych dla nich środków wypowiedzi. Tematem prezentacji była więc codzienność, spontaniczne działania, wizualny przypadek, a czasami także destrukcja. Projekty weryfikowane na co dzień przez tysiące użytkowników, zostały w ramach wystawy zweryfikowane po raz kolejny poprzez autorskie kreacje i obecność w galerii.

Towarzystwo Projektowe

Istnieje od 1991 roku. Założył je Jerzy Porębski wraz z Markiem Goeblem i Wojciechem Stefaniakiem, w latach 1994-2004 wspólnikami byli Marek Goebel , Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski i Michał Stefanowski. Od 2007 tworzą je Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski z zespołem współpracowników. Laureaci wielu nagród w kraju i zagranicą, między innymi: ICSID KYOTO AVARD ’83, KAI World Scissors and Shears Design Competition, Nagoya ’89, DESIGN THE FUTURE Competition, Tokyo ‘89, I nagroda w konkursie na nowe kioski RUCH, 1993, Design Distinction I.D. Magazine za Miejski System Informacji w Warszawie, U.S.A., 1998, złoty medal na Targach Poznańskich, 2003, nagroda Ministra Infrastruktury, 2003, nagroda „Produkt roku 2005” za zestaw mebli SLIM dla firmy Noti, I nagroda w konkursie na wiaty przystankowe dla Warszawy, 2006.

Grzegorz Niwiński

(dyplom na WWP ASP w Warszawie, 1983) jest adiunktem i prodziekanem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie.

Jerzy Porębski

(dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, 1980 i WWP ASP w Warszawie,1982) jest profesorem i dziekanem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Obaj są członkami Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych należącego do międzynarodowej organizacji projektantów BEDA.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 29.08.2011 16:10
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.